Po wdrożeniu ustawy antyprzemocowej 2.0 pora na badania akt spraw dotyczących najcięższych przestępstw wobec dzieci. Raport będzie punktem wyjścia do refleksji, jak powinien działać wymiar sprawiedliwości - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Wiceszef MS zapowiada raport po wdrożeniu ustawy antyprzemocowej
W wywiadzie dla "DGP" wiceminister Romanowski przypomina, że kilka dni temu w Dzienniku Ustaw została ogłoszona tzw. ustawa antyprzemocowa 2.0, która stanowi dopełnienie jej pierwszej odsłony z 2020 r. "Kolejny pakiet, nad którym pracujemy, dotyczy zwalczania przestępczości na tle seksualnym wobec dzieci. (...) Niezależnie od tego Instytut Wymiaru Sprawiedliwości prowadzi badania akt spraw z lat 2020–2021, dotyczących najcięższych przestępstw popełnionych na szkodę dzieci. Wynika z nich już, że tym, co najczęściej zawodzi, jest czynnik ludzki" - mówi Romanowski.
Jak dodaje, "raport będzie stanowił punkt wyjścia do refleksji nad tym, jak powinny działać wymiar sprawiedliwości i instytucje w sprawach, w których pokrzywdzonym jest dziecko".
Zmiana przepisów
Romanowski wskazuje, że ogłoszona w ostatnich dniach nowelizacja zmienia dużo. "Od teraz osoba dotknięta przemocą będzie bezpieczna nie tylko w domu, lecz także poza nim. Temu ma służyć dwutygodniowy zakaz zbliżania się sprawcy przemocy do ofiary. Ale nie tylko: wprowadzona została ochrona miejsc, w których przebywa, jak praca, szkoła. Do tego zakaz kontaktowania się przez sprawcę SMS-ami, e-mailami czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ten sposób chcemy wyeliminować przypadki nękania i zastraszania ofiar. Kluczowy mechanizm pozostaje bez zmian: nakazy i zakazy wydawane przez policję oraz żandarmerię w czasie interwencji mają skutek natychmiastowy" - podkreśla.(PAP)
mm/ itm/