Zwrot VAT-u za gaz dla gospodarstw domowych jest możliwy tylko i wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku do gminy w ustawowym czasie. Jak i kiedy złożyć wniosek o zwrot podatku VAT-u za gaz? Komu przysługuje refundacja i na jakich warunkach?
- Jak otrzymać zwrot VAT-u od gazu?
- Kto może otrzymać zwrot VAT-u za gaz?
- Kiedy należy się zwrot VAT-u za gaz?
- Kiedy złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
- Gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
- Jak złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
- Kiedy wypłata zwróconego VAT-u za gaz z faktury?
- Czy rekompensata VAT-u za gaz jest dochodem gospodarstwa domowego?
Jak otrzymać zwrot VAT-u od gazu?
Zwrot VAT-u za gaz, potocznie nazywany dodatkiem gazowym, przysługuje odbiorcom ciepła, którzy po opłaceniu rachunku za gaz złożyli odpowiedni wniosek o refundację tego podatku.
Mechanizm ten został wprowadzony mocą ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 w związku z sytuacją na rynku gazu. Ma on zrekompensować zwiększony VAT z 0% w 2022 r. do 23% w 2023 r. dla zamrożonych cen gazu w 2023 na poziomie 200,17 zł/MWh netto.
Kto może otrzymać zwrot VAT-u za gaz?
Refundacja zwiększonego VAT-u od 2023 roku przysługuje gospodarstwom domowym używającym gazu do ogrzewania domu czy mieszkania, czyli grupa taryfowa W-3.6.
Kiedy należy się zwrot VAT-u za gaz?
Ogrzewanie domu gazem to pierwszy warunkiem. Piec musi jednak być zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB, jako główne źródło ciepła. Obowiązuje także kryterium dochodowe – analogiczne do dodatku osłonowego:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Ponadto, aby ubiegać się o zwrot VAT-u za gaz należy wcześniej opłacić w całości otrzymany rachunek. Pieniędzy nie otrzymujemy na zapłatę. Dostajemy refundację poniesionych kosztów.
Kiedy złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
Refundacja VAT-u za gaz przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Aby ją otrzymać należy koniecznie złożyć wniosek w terminie 30 dni od otrzymania faktury. Data składania wniosku mija z dniem 29 lutego 2024 roku
Gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
Wniosek o refundację podatku VAT składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.
Wzór wniosku o zwrotu VAT-u za gaz do pobrania poniżej:
Do formularza obligatoryjnie należy dołączyć załączniki:
- umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
- potwierdzenie dokonania zapłaty za tę fakturę.
Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jednak odmowa, uchylenie luba zmiana wysokości zwrotu podatku VAT-u już tak.
Jak złożyć wniosek o zwrot VAT-u za gaz z faktury?
Wypełniony i podpisany wniosek można dostarczyć osobiście do urzędu gminy/ miasta, bądź przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Jak przesłać elektronicznie wniosek o refundację VAT-u? Można to zrobić przez ePUAP wysyłając pismo ogólne do naszego urzędu załączając wypełniony i zeskanowany wniosek oraz niezbędne załączniki.
Informacje przedstawione we wniosku o refundację podatku VAT składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Kiedy wypłata zwróconego VAT-u za gaz z faktury?
Refundację podatku VAT wypłaca gmina, która otrzymała przedmiotowy wniosek. W przypadku jego pozytywnej weryfikacji wypłaci pieniądze na wskazany przez nas rachunek bankowy w ciągu 45 dni od złożenia formularza wnioskującego.
Jeśli wniosek będzie zawierał braki lub błędy, wówczas samorząd w ciągu 14 dni wezwie nad do ich poprawy lub uzupełnienia.
Zwrot VAT-u za gaz przysługuje tylko domostwom ogrzewającym się tym paliwem. Zatem osoby używające gazu np. w kuchenkach gazowych czy do ogrzewania ciepłej wody nie mają prawa do tej dopłaty.
Czy rekompensata VAT-u za gaz jest dochodem gospodarstwa domowego?
Kwoty rekompensat stanowią przychód przedsiębiorstwa energetycznego. Zatem nie zaliczają się one do przychodów gospodarstwa domowego.
Kwoty rekompensat nie stanowią także dotacji, subwencji i innych dopłat.