Prezydent: “zdecydowałem o skierowaniu nowelizacji ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego - w trybie kontroli prewencyjnej.” Co dalej z nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, która jest jednym z warunków wypłaty dla Polski pieniędzy z Unii Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy?
Prezydent nie podpisze noweli Ustawy o Sądzie Najwyższym
Prezydent Andrzej Duda powiadomił w wygłoszonym orędziu o skierowaniu nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, iż jej nie podpisze w obecnym kształcie, na co miał 30 dni po jej ostatecznym uchwaleniu przez Sejm. Ustawa SN nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją.
Opublikował również swoje stanowisko na Twitterze.
“Nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w ostatnich dniach uchwalił polski parlament. Podjąłem decyzję o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej.” - czytamy w poście prezydenta Andrzeja Dudy.
“Zwracam się z apelem do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą i pracę nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków!” - pisze dalej Prezydent.
Co z pieniędzmi z KPO?
W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie negatywnie na wypłatę środków z UE na Krajowy Plan Odbudowy.
“W praktyce nie opóźni to wypłaty środków z KPO dla Polski, ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje porozumienie zawarte przez rząd z Komisją Europejską, co i tak wymaga czasu.” - argumentuje Prezydent
Czas pokaże co na to Komisja Europejska, bowiem nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym to jeden z kamieni milowych do spełnienia w celu uruchomienia wypłaty pieniędzy dla Polski.