REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne ferie w górach

Oprac. Paulina Karpińska
Bezpieczne ferie w górach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planując wypoczynek, zwłaszcza zimą w górach, powinnyśmy w pierwszej kolejności mieć na względzie bezpieczeństwo. Dlatego warto zastosować się do podstawowych zaleceń i zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe w górach?

Jak bezpiecznie spędzić ferie w górach?

Zanim wyruszysz na szlak w górach zimą:

REKLAMA

  1. Dokładnie sprawdź prognozę pogody – najlepiej z kilku sprawdzonych źródeł.
  2. Pod żadnym pozorem nie ignoruj informacji o zagrożeniu lawinowym - może Cię kosztować zdrowie albo nawet życie.
  3. Planując trasę, pamiętaj, że zimą wszystko trwa dłużej - czasy przejść zamieszczone na mapie dotyczą warunków letnich.
  4. Pamiętaj o przekąskach oraz czymś ciepłym do jedzenia i picia - wycieczki zimowe oznaczają wyższy wydatek energetyczny.
  5. W górach w grupie jest weselej, ale przede wszystkim bezpieczniej – szukając towarzystwa weź pod uwagę doświadczenie oraz kondycję towarzyszy.
  6. Ubierz się stosownie do pogody – zapakuj do plecaka dodatkową odzież.
  7. Pamiętaj o zabraniu akcesoriów pozwalających się zorientować w górskim terenie – nawet jak masz mapę w telefonie lub GPS, weź ze sobą mapę papierową.
  8. Nie zapomnij o latarce czołowej, apteczce oraz foli NRC – mogą okazać się bardzo przydatne.
  9. Pamiętaj o przystosowanym sprzęcie do warunków górskich – jeśli korzystasz z kijków trekkingowych, pamiętaj, by miały duże talerzyki.
  10. Raczki bądź raki oraz czekan – to podstawa, jeśli zimą chcesz wędrować po szlakach górskich.
  11. Dopilnuj, żeby każdy uczestnik wycieczki miał ze sobą lawinowe ABC.
  12. Gdy wycieczki zimowe oznaczają marsz po szlaku pokrytym świeżym, nieubitym jeszcze śniegiem, weź ze sobą rakiety śnieżne lub narty trekkingowe.
  13. Pomyśl o zabraniu kasku.
  14. Naładuj telefon i zapisz numery alarmowe – zainstaluj aplikację RATUNEK.
  15. Widząc zbliżających się ratowników pamiętaj o ułożeniu ciała w literę – „Y” – dzięki temu ratownicy będą wiedzieli, że to Ty potrzebujesz pomocy.
  16. Zostaw wiadomość o celu podróży i planowanej godzinie powrotu.

 

O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie zimowe w górach

Pamiętaj, że choć w polskich górach możesz liczyć na pomoc profesjonalnych służb ratunkowych, to nie spodziewaj się, że pojawią się one natychmiast – śmigłowiec nie w każdą pogodę może wystartować a ratownicy GOPR lub TOPR nie dotrą do Ciebie w ciągu kilku/kilkudziesięciu minut. Może się zdarzyć, że na pomoc będziesz musiał poczekać dłużej. Dlatego z uwagą czytaj komunikaty pogodowe i przygotuj się do zimowej górskiej wędrówki na wszelkie okoliczności, które mogą się potencjalnie wydarzyć.

Zobacz także: Lawina

Źródło: policja.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA