Rząd chce zakazać energetyków nieletnim. Czy to dobry pomysł?

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
energetyki zakaz sprzedaży niepełnoletnim

W ostatnich dniach stycznia pojawiły się spekulacje o projekcie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim. Wygląda na to, że rząd poparł tą inicjatywę. Otwarte pozostaje pytanie, czy nie spowoduje to efektu odwrotnego do zamierzonego.

Zakaz sprzedaży energetyków - inicjatywa Partii Republikańskiej wchodzącej w skład rządu

Informacja o zakazie sprzedaży energetyków nieletnim pojawiła się w ostatnich dniach stycznia. Jak podaje dziennik.pl

„Prezes partii Republikańskiej, europoseł PiS Adam Bielan podczas konferencji w Sejmie podkreślał, że projekt nowelizacji ustawy (…) zakazujący sprzedaży napojów energetycznych młodzieży, jest odpowiedzią na problem uzależnienia od szkodliwych napojów energetycznych wśród młodych ludzi (…) Tą propozycją ustawy wprowadzamy zakaz sprzedaży osobom do ukończenia 18. roku życia napojów zawierających powyżej 150mg/l kofeiny w połączeniu z tauryną lub tauryny, z wyłączeniem napojów, w których te składniki występują naturalnie.”

Rząd popiera zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

W styczniu inicjatywa zakazu sprzedaży energetyków nieletnim była jedynie zarysem projektu ze strony niewielkiego koalicjanta partii rządzącej. Depesza PAP z 3 lutego wskazuje na to, że rząd w całości popiera zakazanie nieletnim dostępu do energetyków:

"Spodziewam się, że stosunkowo szybko ten projekt trafi pod obrady i jeszcze w tej kadencji znajdzie szczęśliwy finał w postaci podpisu prezydenta pod gotową ustawą"

Przytoczoną opinię wyraził minister sportu minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Według podanej przez niego informacji projekt uzyskał poparcie "zaplecza rządowego" oraz „wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie” (…) „poza jakimiś zupełnie nieznaczącymi siłami w parlamencie, tzw. Wolnościowcami”.

Projekt ma zakazać reklamy energetyków na wzór regulacji wobec tytoniu

Jak podaje PAP: Według Bortniczuka, „zakaz reklamowania tych napojów miałby być analogiczny, jak w przypadku wyrobów tytoniowych (…) energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek.”

Czy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim spełni swoją rolę?

Za złamanie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim prawdopodobnie zostanie przewidziana kara grzywny. Jednocześnie należy przypomnieć stare przysłowie „owoc zakazany smakuje lepiej”.

W historii znanych jest wiele przypadków, kiedy zakazywanie czegoś pod sankcją prawnokarną powodowało efekt odwrotny do zamierzonego. Doświadczenia prohibicji alkoholowej z USA są przykładem pierwszym z brzegu.

Projektodawcy zaznaczyli, że energetyki są szkodliwe (trudno się z tym nie zgodzić) oraz zapowiedzieli „próby przeciwdziałania temu projektowi poprzez rozmaite działania lobbystyczne”. Zabrakło jednak w tym uzasadnieniu rzetelnej analizy niezależnych ekspertów, czy proponowany zakaz faktycznie ograniczy spożycie tych napojów przez młodzież.

Dostęp do energetyków dla młodzieży na pewno nie zostanie zablokowany, zostanie jedynie utrudniony. Jednak nie można wykluczyć, że realny popyt osiągnie wyższy poziom, a sukces legislacyjny ograniczy się do wymiaru symbolicznego.

UE sceptyczna wobec zakazu energetyków dla nieletnich

Inicjatorzy zakazu energetyków dla nieletnich sugerowali wzorowanie się na rozwiązaniach obowiązujących w sąsiednim państwie. W 2014 r. Litwa została pierwszym krajem UE, który zakazał sprzedaży energetyków dla osób poniżej 18 lat. Dwa lata później za przykładem sąsiada poszła Łotwa. Bałtycka inicjatywa nie spowodowała jednak entuzjazmu w UE. Litwa i Łotwa są wyjątkami od reguły, a nie liderami, którym udało się przekonać większość unijnych krajów do ustanowienia ograniczeń. Inicjatywa zakazu energetyków dla nieletnich jest jakąś formą wewnątrzunijnego wyjścia przed szereg. Jak już wspomniano, nie można wykluczyć, że zadziała powiedzenie „zakazany owoc smakuje lepiej”.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...