Polska w 2023 r. Miejscowość bez wody, gmina nie wykonuje obowiązków
REKLAMA
REKLAMA
- Miejscowość bez wody, władze gminy bez poczucia obowiązku
- Wieś z braku innej opcji używa wody, która „nie spełnia wymagań mikrobiologicznych”
- Czy gmina może odmówić dostarczania wody?
- Orzeczenie sądu w kwestii obowiązku dostarczania wody
- Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich wobec władz gminy
Miejscowość bez wody, władze gminy bez poczucia obowiązku
REKLAMA
Przysiółek to w dużym uproszczeniu mniejsza wieś, będąca częścią sąsiedniej, większej wsi. Jeden z takich przysiółków w woj. Małopolskim jest pozbawiony sieci wodociągowej, woda w miejscowych studniach nie nadaje się do spożycia z powodu działalności żwirowni, a gmina nie poczuwa się do obowiązku dostarczania wody beczkowozami. Jak podaje RPO:
REKLAMA
„Zakład Gospodarki Komunalnej dowoził kilkukrotnie wodę do przysiółka, czego po pewnym czasie zaniechał. Uznano, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nie nakłada na przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (gminę) obowiązku dostarczania mieszkańcom wody w beczkowozach.”
Wieś z braku innej opcji używa wody, która „nie spełnia wymagań mikrobiologicznych”
Działalność miejscowej żwirowni sprawia, że studnie wysychają, a pozostała w nich woda nie nadaje się do spożycia. Władze gminy jednak nie zdobyły się ani na rozszerzenie sieci wodociągowej, ani na rozwiązanie tymczasowe w postaci dostarczania wody beczkowozami. Można się jedynie domyślać, że powodem zaniechań są oszczędności.
Czy gmina może odmówić dostarczania wody?
Obywatele przysiółka apelowali do gminy o utworzenie jednego zbiorczego ujęcia wody wraz ze stacją jej uzdatniania. Gmina się nie przychyliła. W zamian zaoferowała, aby każdy sam sobie zorganizował ujęcie i stację uzdatniania, a gmina pomoże w formie dofinansowania. Na taką ofertę nie przystał nikt.
Zaopatrzenie w wodę należy jednak do zadań własnych gminy tzn. jest obowiązkiem, a nie gestem dobrej woli.
Orzeczenie sądu w kwestii obowiązku dostarczania wody
Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. II OSK 1085/06
„Skoro na gminie ciąży ustawowy obowiązek zaopatrzenia zbiorowego ludności w wodę to tym bardziej należy uznać odpowiedzialność gminy za dochowanie wymagań higieniczno-zdrowotnych wody, z której korzystają mieszkańcy gminy.”
Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich wobec władz gminy
RPO zwrócił uwagę, że zaistniały w gminie stan faktyczny narusza prawo z powodu niewywiązywania się z ustawowych zadań samorządu terytorialnego. Zażądał odniesienia się do zarzutów obywateli oraz zadał pytanie czy władze gminy planują w najbliższym czasie wybudowanie wodociągu do pozostawionego bez bieżącej wody przysiółka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat