REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tłusty czwartek 2024. Kiedy wypada? Skąd się wzięło to święto?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Dlaczego trzeba zjeść pączka w tłusty czwartek?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tłusty czwartek to dla wielu najsłodszy dzień w roku. Chociaż pączka czy faworki możemy zjeść - i to robimy - każdego innego dnia, to jednak w tłusty czwartek smakują jakoś tak wyjątkowo. W tym roku to słodkie święto obchodzimy 8 lutego i, oczywiście, tego dnia kalorie się nie liczą. 
rozwiń >

Kiedy jest tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim i przypada na ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która oznacza koniec karnawału i początek Wielkiego Postu. W zależności od tego, kiedy są święta Wielkanocne, tłusty czwartek może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. 

REKLAMA

Dzień ten jest znany również pod nazwą zapusty, mięsopust lub karnawał i w tym roku wypada 8 lutego. 

Tłusty czwartek historia

Historia tłustego czwartku jest starsza niż mogłoby się wydawać, bo sięga starożytności. Wówczas Rzymianie konsumowali tłuste wypieki podczas celebrowania odejścia zimy i przyjścia wiosny.  W Polsce początki pączków datuje się na czasy przedchrześcijańskie. Wszelkie tłuste potrawy były wtedy elementem różnych uroczystości, a pączki wyglądały i smakowały zupełnie inaczej niż te, znane nam dzisiaj. Przede wszystkim nie były słodkie, ale słone. 

Tłusty czwartek w Polsce

Pierwsze polskie pączki były wytrawne i zdecydowanie mniej puszyste, nadziewano je słoniną i smażono w głębokim tłuszczu, a dodatkowo jeszcze serowano z mięsem i wódką. Były tak zwarte i ciężkie, że starodawnym wypiekiem można było zrobić komuś krzywdę. Pierwsze pączki w słodkiej wersji pojawiły się w XVI wieku, a dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku nabrały pulchności dzięki zastosowaniu drożdży. Na początku pączki w tłusty czwartek jedzono w miastach i na dworach, a dopiero pod koniec XIX trafiły i na wieś. Ostatni tydzień karnawału, który się wtedy rozpoczynał był wypełniony konsumowaniem tradycyjnych tłustych przysmaków. Do najpopularniejszych należały racuchy, bliny czy faworki.

Pączki w tłusty czwartek

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Niegdyś w skromniejszych domach, gdzie brakowało smalcu, pączków nie smażono w głębokim tłuszczu, tylko pieczono w piecu lub smażono na cienkiej warstwie na blaszce. Dziś pączków, nie tylko w tłusty czwartek, mamy wszędzie pod dostatkiem, a wybór jest ogromny! Te najbardziej tradycyjne nadziewane są marmoladą, a na wierzchu lśnią od lukru. Ale mamy też wypełnione czekoladą, budyniem, kremem kokosowym czy adwokatowym, posypane cukrem pudrem, ozdobione skórką pomarańczową czy polane karmelem. Przed najpopularniejszymi cukierniami kolejki po te tłuste wypieki ustawiają się już od świtu, a najwytrwalsi smakosze stoją po kilka godzin. W końcu tradycja zobowiązuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faworki w tłusty czwartek

Równie popularne jak pączki, a gdzieniegdzie nawet bardziej, są faworki, zwane też chrustami. Te kruche, cieniutkie, przypominające wstążki ciastka również smaży się w głębokim tłuszczu, a po wierzchu obficie posypuje cukrem pudrem. Ciasta na faworki nie traktujemy delikatnie, kluczowe jest wręcz mocne i wielokrotne tłuczenie go wałkiem, aż do powstania pęcherzyków. Tak przygotowane ciasto zapewni kruchość i lekkość chrustów. Aby nie chłonęły zbyt dużo tłuszczu konieczne jest dodanie do ciasta spirytusu lub octu. Z tego samego ciasta co faworki można przyrządzić róże karnawałowe. 

faworki

faworki

 

shutterstock

 

Tłusty czwartek na świecie

REKLAMA

Nie tylko Polacy lubią objadać się na zakończenie karnawału, w niektórych krajach obchody takiego dnia są nawet jeszcze bardziej huczne niż u nas. We Francji świętuje się Mardi Gras, to jest wtorek przed Środą Popielcową. Francuzi świętują w dużej części na ulicach, bo to właśnie tam odbywają się kolorowe pochody i parady z przebierańcami. Jest wesoło i bardzo smacznie, bo oprócz pączków i faworków je się także gofry czy naleśniki, w tym słynne naleśniki Suzette w pomarańczowym sosie. 

Defilady również są nieodłącznym elementem świętowania końca karnawału w Niemczech. Weiberfastnacht, czyli niemiecki odpowiednik naszego tłustego czwartku jest również obchodzony na tydzień przed końcem karnawału. Tego dnia cukiernicy prześcigają się w jak najbardziej fantazyjnych pączkach, niektóre nawet przypominają małe dzieła sztuki. Niemieckie pączki, czyli Berliner Pfannkuchen są mniej tłuste, bo smażone w inny sposób. 

Pancake Day albo inaczej Shrove Tuesday obchodzony jest m. in. w Wielkiej Brytanii. W ten dzień królują przede wszystkim naleśniki pod wszelką postacią, na słodko, ale też i z mięsem czy warzywami. A jedną z najciekawszych tradycji „tłustego wtorku” jest… bieg z patelnią i podrzucanie naleśnika. 

REKLAMA

W Szwecji świętuje się Fettisdagen i wówczas (a jest to wtorek) Szwedzi objadają się semlami. Semla to rodzaj pszennej bułki z kardamonem przekrojonej i wypełnionej słodkim nadzieniem. Po sąsiedzku, Norwedzy mają Fastelavnssøndag, który znów przypada w… niedzielę. Na norweskich stołach nie może wtedy zabraknąć słodkich bułek, pączków, oponek, a dzieciaki do szkoły przychodzą w przebraniach. 

W Stanach Zjednoczonych, najczęściej w skupiskach Polonii, obchodzi się Pączki Day, wówczas można zjeść pączka czy faworki z polonijnej cukierni. Ale te tradycyjne amerykańskie, znane z filmów, pączki, czyli donuty to okrągłe i bardzo słodkie wypieki z dziurką, często z kolorowymi polewami i posypkami. 

Ciekawe są również węgierskie pączki czyli farsangi fánk, nadzienie do nich podaje się na oddzielnie, obok na talerzyku. W Turcji natomiast przygotowuje się małe pączuszki pod nazwą lokma. 

Ciekawostki na temat tłustego czwartku

Czy wiecie, że… to właśnie tłusty czwartek został uhonorowany pierwszym polskim Doodle? To okazjonalne logo wyszukiwarki Google zmieniające się dla uczczenia święta, ważnego wydarzenia czy rocznicy swoją polską wersję z pączkami miało 15 lutego 2007 r. Od tego czasu powstało kilkadziesiąt Doodle z różnych okazji. 

Pączek, w zależności od nadzienia i dodatków może mieć od około 200 do około 400 kcal. Ale wystarczy 40 minut jazdy rowerem, aby spalić takiego bardziej kalorycznego.  

Rekord Guinnessa w jedzeniu pączków z dżemem w ciągu trzech minut należy do Brytyjki Leah Shutkever, która 16 maja 2020 roku zjadła aż 10 pączków bez oblizywania ust!

tłusty czwartek 2023

tłusty czwartek 2023

 

shutterstock

Dlaczego trzeba zjeść pączka w tłusty czwartek?

Tradycja nakazuje w tłusty czwartek zjeść przynajmniej jednego pączka, aby przez cały następny rok dopisywało nam szczęście. Statystycznie zjadamy w Polsce około 2,5 pączka na głowę, a razem jest ich nawet 100 milionów! 

Celebrujmy więc to smaczne święto. Pączki, pączki, chrusty, chrusty, niech nam żyje Czwartek tłusty! Smacznego!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA