Praca zdalna w Kodeksie pracy w 2023 - ustawa z podpisem Prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy nowelizacja Kodeksu dotycząca pracy zdalnej?
- Praca zdalna w Kodeksie pracy
- Kiedy wchodzi w życie praca zdalna?
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy?
- Praca zdalna – dla kogo?
- Okazjonalna praca zdalna
- Praca zdalna na polecenie pracodawcy
- Kontrola trzeźwości pracownika po nowemu
- Podstawa prawna:
Kiedy nowelizacja Kodeksu dotycząca pracy zdalnej?
Praca zdalna doczekała się w końcu umocowania prawnego w Kodeksie pracy. Ustawa przeszła już Sejm, Senat i gabinet prezydenta Andrzeja Dudy. Pozostało jeszcze ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw, co jest już właściwie formalnością.
REKLAMA
Praca zdalna zastąpi telepracę.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Praca wykonywana zdalnie zyskała miano stałej formy świadczenia pracy.
Zgodnie z definicją praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Przy czym uzgodnienie między stronami umowy o pracę może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo na wniosek pracownika.
Kiedy wchodzi w życie praca zdalna?
Nowelizacja pracy zdalnej wchodzi w życie po upływie 2miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy?
Zasady wykonywania pracy zdalnej określa się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową.
Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, pracodawca określa zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Praca zdalna – dla kogo?
Pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony przez:
- pracownika–rodzica dziecka m.in. legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownicę w ciąży,
- pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Okazjonalna praca zdalna
Ustawa z 1 grudnia 2022 zmieniająca Kodeks pracy dopuszcza również możliwość wykonywania okazjonalnie pracy zdalnej na wniosek pracownika. Przysługuje mu 24 dni w roku.
Praca zdalna na polecenie pracodawcy
Zgodnie z nowym Kodeksem pracy praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy:
- w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
- w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej
- jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.
Kontrola trzeźwości pracownika po nowemu
Ponadto przyjęta nowelizacja Kodeksu pracy umożliwienia pracodawcom przeprowadzenie w miejscu pracy kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawca został zobowiązany do sporządzenia regulaminu, w którym określa sposób przeprowadzania takich badań.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA