Wydawanie zaświadczeń o ochronie czasowej na nowych zasadach
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana zasad wydawania zaświadczeń o ochronie czasowej
Cudzoziemcy, których nie dotyczy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa a należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w decyzji wykonawczej Rady UE stwierdzającej istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski (na zasadach określonych w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP). W takim przypadku potwierdzeniem korzystania z ochrony czasowej jest zaświadczenie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
REKLAMA
Jak składać wnioski?
Od 25 stycznia br. wnioski o wydanie zaświadczenia (wzór formularza do pobrania na dole strony) można składać:
- pocztą na adres: Urzędu do Spraw Cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa,
- e-mailem na adres: ochronaczasowa@udsc.gov.pl,
- elektronicznie przez platformę ePUAP,
- osobiście w biurze podawczym urzędu przy ul. Taborowej 33 w Warszawie.
Do wniosku cudzoziemiec powinien dołączyć:
- kopię dokumentu podróży, w którym znajduje się potwierdzenie wjazdu na terytorium Polski począwszy od dnia 24.02.2022 r.,
- kopię dokumentu, z którego wynika uprawnienie do korzystania przed 24.02.2022 r. w Ukrainie z ochrony lub legalnego pobytu na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały,
- oświadczenie dotyczące braku możliwości powrotu do kraju lub regionu pochodzenia,
- kopie dokumentów dotyczących pokrewieństwa z osobami uprawnionymi do ochrony czasowej w przypadku dzieci lub innych bliskich krewnych, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina.
Po pozytywnej weryfikacji wniosku, pracownik urzędu skontaktuje się z cudzoziemcem i umówi termin osobistego odbioru zaświadczenia. Po odbiór zaświadczenia należy zgłosić się z oryginałami dokumentów, dołączonymi do wniosku. Zaświadczenie zostanie wydane tylko po potwierdzeniu ich zgodności z oryginałem.
W przypadku, gdy cudzoziemiec nie spełnia warunków do objęcia ochroną czasową, postanowienie w tej sprawie otrzyma pocztą lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA