Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Nowelizację tzw. specustawy pomocowej Sejm uchwalił 14 grudnia. W czwartek nowela została przyjęta jednogłośnie przez Senat, który zaproponował do niej trzydzieści poprawek. Jedna z proponowanych przez izbę wyższą zmian zakładała przesunięcie o miesiąc terminu, od którego uchodźcy zaczną dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Zgodnie z nowelizacją od 1 marca uchodźcy będą pokrywać 50 procent kosztów utrzymania, jeśli ich pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, a od 1 maja - 75 procent, jeśli ich pobyt przekroczy 180 dni. Senatorowie chcieli, aby nowe zasady obowiązywały odpowiednio od 1 kwietnia i 1 czerwca. Sejm tę poprawkę odrzucił.
Kwota płacona przez uchodźców pokrywających 50 proc. kosztów nie będzie mogła przekroczyć 40 złotych za osobę dziennie, a w przypadku opłacania 75 proc. - 60 złotych dziennie. Nowela przewiduje, że za pomoc nie będą płacić osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji ze względów humanitarnych.
Sejm nie zgodził się też na proponowane przez Senat skreślenie obowiązującego zapisu ustawy, zgodnie z którym niepubliczne szkoły dla dorosłych nie dostają dotacji na uczących się w nich ukraińskich uchodźców.
Do nowelizacji posłowie przyjęli natomiast wszystkie poprawki legislacyjne i redakcyjne, a także zmianę umożliwiającą Urzędowi do Spraw Cudzoziemców korzystanie z bazy odcisków palców, które ukraińscy uchodźcy składają przy okazji wnioskowania o nadanie numeru PESEL.
Celem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jest ponadto uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Są w niej także przepisy dotyczące edukacji, spraw pobytowych ukraińskich uchodźców czy finansowania niesionej im pomocy.
Nowela trafi teraz do prezydenta.
Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk