Realizacja e-recepty w kilku aptekach w drugiej połowie 2023 roku
REKLAMA
REKLAMA
Problemy z realizacją e-recepty w kilku aptekach
REKLAMA
W interpelacji poselskiej z 24 listopada 2022 r. do Ministra Zdrowia wskazano na istniejący problem z realizacją e-recept. Z różnych powodów (także finansowych) pacjenci realizują często tylko część e-recepty i kupują w aptece tylko część przepisanych leków (czy opakowań jednego leku). Ale w takiej sytuacji pozostałe opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której wykupione zostało pierwsze opakowanie (tj. została "otwarta" e-recepta). Stanowi to często istotny problem dla wielu pacjentów. Zdarzają się bowiem np. sytuacje, że brakuje danego leku w aptece, w której częściowo zrealizowano pierwszą część e-recepty. W takiej sytuacji nie można pójść do innej apteki, tylko trzeba czekać aż w tej pierwszej aptece pojawi się lek. Problem ten dotyka też osoby w podróży (np. służbowych) - jeżeli w trakcie podróży zabraknie pacjentowi leku (a wcześniej częściowo zrealizował receptę w jednej aptece - np. w miejscu zamieszkania), to nie może zrealizować pozostałej części tej recepty w innej miejsowości.
REKLAMA
Jak wyjaśnił Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który w imieniu Ministra Zdrowia udzielił 27 grudnia 2022 r. odpowiedzi na interpelację poselską nr 37540 – aktualne zasady realizacji e-recepty na dany lek w jednej aptece umożliwiają farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). Jeżeli farmaceuta wyda część opakowań danego leku (z danej e-recepty), nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. W takim przypadku realizacja tej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece.
Zdaniem Ministra Zdrowia, obecny system realizacji e-recept wynika z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach. Jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazano m.in. możliwość wydawania zamienników leków, różnych konfiguracji opakowań, ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach.
W II połowie 2023 roku będzie można zrealizować jedną e-receptę w kilku aptekach
Ale Minister Zdrowia zdaje sobie sprawę z niedogodności jaki powoduje obecny system i dlatego planuje w II połowie 2023 roku wprowadzić stosowne zmiany w systemie e-recept, tak aby możliwa była realizacja jednej e-recepty w kilku lokalizacjach (kilku aptekach).
Źródło: odpowiedź ministra zdrowia z 27 grudnia 2022 r. na interpelację poselską nr 37540.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat