Wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych zwiększone do 150 tys. zł
REKLAMA
REKLAMA
- Wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych zwiększone do 150 tys. zł
- Dla kogo wyższy limit na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych
Wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych zwiększone do 150 tys. zł
Jak przekazał resort rolnictwa w środowym komunikacie, w życie weszło rozporządzenie z dnia 9 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Dofinansowanie będzie przyznawane w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014–2020.
REKLAMA
Wprowadzone regulacje umożliwiają zwiększenie wysokości limitu pomocy udzielanej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PROW ze 100 tys. zł do 150 tys. zł. Ponadto - jak podkreślono - usprawnią one proces przyznawania pomocy i rozliczania operacji przez wprowadzenie nowej formy pomocy, tj. standardowych stawek jednostkowych na budowę zbiorników i płyt do przechowywania nawozów naturalnych.
Dla kogo wyższy limit na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych
Ze zwiększonego limitu mogą skorzystać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie pomocy w naborze przeprowadzonym na przełomie 2021 i 2022 r. i nie zostały one rozpatrzone (tj. nie doszło do zawarcia umowy o przyznaniu pomocy) oraz beneficjenci, którzy przed dniem wejścia w życie przepisów zmienionego rozporządzenia wykonawczego zawarli umowy o przyznaniu pomocy i nie otrzymali płatności końcowej - zaznaczyła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodano, że zainteresowani zwiększeniem kwoty pomocy powinni "bez zbędnej zwłoki" poinformować agencję o planowanych zmianach.
Agencja podkreśliła, że zmienione przepisy nie uprawniają jej do wstrzymania postępowań w przypadku już złożonych wniosków o płatność. Aby móc skorzystać z wyższego limitu pomocy beneficjent zobligowany jest zatem złożyć wniosek o zmianę umowy. Jeżeli wniosek o płatność końcową został złożony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i beneficjent nie otrzymał jeszcze płatności końcowej, wniosek o zmianę umowy musi zostać złożony w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego. W pozostałych przypadkach najpóźniej można zrobić to w dniu złożenia wniosku o płatność końcową.
ARiMR zastrzegła, że w sytuacji niezłożenia wniosku o zmianę umowy albo złożenia go w terminie innym niż wskazany wniosek o płatność zostanie rozpatrzony zgodnie z postanowieniami zawartej umowy. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
ab/ mk/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat