Elektroniczna rejestracja centralna – założenia projektu
REKLAMA
REKLAMA
Elektroniczna rejestracja centralna
W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o planowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
REKLAMA
Rada Ministrów ma przyjąć projekt jeszcze w 2022 r.
Celem projektowanych przepisów jest wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej, czyli „elektronicznej rejestracji centralnej”.
„W założeniu projektodawców system ten ma pozwolić na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić świadczeniobiorcom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców. Realizacji przyjętych dążeń służyć będzie wprowadzenie elektronicznych rozwiązań centralnych takich jak przede wszystkim scentralizowany system zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzona lista oczekujących na ich udzielenie, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jakie zmiany dla pacjentów?
W początkowym etapie „elektroniczna rejestracja centralna” ma dotyczyć tylko części zakresów świadczeń opieki zdrowotnej. Katalog ten ma być jednak sukcesywnie rozszerzany, a docelowo obejmie wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej.
Jak wskazano w wykazie, elektroniczna rejestracja centralna będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom zgłaszającym się po raz pierwszy na udzielenie świadczenia oraz świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie. Świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wyznaczać będzie świadczeniodawca, u którego leczenie jest kontynuowane, zgodnie z planem leczenia świadczeniobiorcy. Wyznaczony termin świadczeniodawca będzie następnie wpisywał do swojego harmonogramu przyjęć udostępnionego w Systemie P1. Świadczeniobiorcy kontynuujący leczenie nie będą umieszczani na centralnej liście oczekujących. Podstawę do przydzielenia terminu w przypadku świadczeniobiorców zgłaszających się po raz pierwszy stanowić będzie centralne zgłoszenie składane przez świadczeniobiorcę, jego przedstawiciela ustawowego lub przez osobę przez niego upoważnioną. „Co istotne centralne zgłoszenie będzie dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W projekcie ustawy przewidziano trzy podstawowe sposoby dokonywania centralnego zgłoszenia. Po pierwsze możliwe to będzie na dotychczasowych zasadach, tj. bezpośrednio u świadczeniodawcy, w tym osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, po drugie przy wykorzystaniu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, o którym mowa w art. 7a ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, a po trzecie – za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej przez ministra właściwego do spraw zdrowia” – poinformowano w wykazie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat