Fundacja rodzinna - na jakim etapie są prace nad ustawą?
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt ustawy o fundacji rodzinnej
- Fundacja rodzinna - cele, fundatorzy
- Fundacja rodzinna a zachowek
- Fundacja rodzinna w 2023 r.?
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej
Komisja Gospodarki i Rozwoju pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy o fundacji rodzinnej z poprawkami o charakterze redakcyjno-legislacyjnym zgłoszonymi przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Za projektem z poprawkami zagłosowali wszyscy członkowie komisji.
REKLAMA
REKLAMA
Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju kontynuowała we wtorek rozpatrywanie projektu ustawy, powołującej nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna. Fundacja taka ma pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.
Podczas wtorkowego posiedzenia Biuro Legislacyjne zgłosiło do procedowanych rozwiązań szereg poprawek o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, które zyskały akceptację strony rządowej, reprezentowanej przez wiceminister rozwoju i technologii Olgę Semeniuk-Patkowską. Pozytywnie projekt z poprawkami zaopiniowali wszyscy posłowie uczestniczący we wtorkowych obradach komisji.
"To być może historyczna ustawa, przyjmiemy ją bez sporów, ponad podziałami" - powiedziała PAP po zakończeniu obrad komisji gospodarki Jadwiga Emilewicz (PiS), wybrana na posła-sprawozdawcę komisji. Jak wskazała, "cel jest taki, by zakończyć prace nad nią na tym posiedzeniu Sejmu".
REKLAMA
Zdaniem Emilewicz warto tę ustawę przyjąć "i sprawdzić bojem". "Wiemy z rynku, że gotowość korzystania z tej formy jest dzisiaj duża na rynku. Niech ta fundacja zacznie działać" - powiedziała. Według niej ważne jest, by nowe rozwiązania weszły w życie na początku roku podatkowego.
Podczas pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie na początku grudnia wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla dalszych prac nad rozwiązaniami przygotowanym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Szef resortu rozwoju Waldemar Buda przedstawiając założenia do projektu podkreślał, że zadaniem ustawy ma być przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona zgodnie z wolą określoną przez fundatora w statucie. Ocenił, że dzięki projektowanym przepisom majątek firmy zostanie zatrzymany w jednych rękach, co przyczyni się do jej rozwoju.
Fundacja rodzinna - cele, fundatorzy
Według opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja taka to nowa instytucja, której zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów. W myśl projektowanych przepisów fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Według projektodawców dodatkowymi celami są: budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w Polsce.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo na czas nieokreślony.
Majątek, w który wyposaża się fundację rodzinną, będzie mogło stanowić mienie, w rozumieniu Kodeksu cywilnego, należące do fundatora albo fundatorów, w tym przede wszystkim udziały i akcje spółek. Wartość przekazanego fundacji rodzinnej majątku ma wynosić co najmniej 100 tys. zł (fundusz założycielski) - podano.
Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, polegającą na obrocie majątkiem, w tym udziałami w spółkach, "jeśli nie nabywa ich tylko w celu dalszej odsprzedaży, najmie, udzielaniu pożyczek spółkom, w których posiada udziały lub beneficjentom, obrocie obcą walutą w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji oraz prowadzeniu gospodarstwa rolnego".
Autorzy rozwiązań zwrócili uwagę na możliwość wycofania się fundatora (przedsiębiorcy) z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów; finansowe zabezpieczenie członków rodziny; czy oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji ma nie być opodatkowane.
W ocenie MRiT fundacja rodzinna będzie wykorzystywana głównie przez osoby posiadające spółki handlowe. "Nie wprowadzamy jednak ograniczeń we wnoszeniu do fundacji rodzinnej przedsiębiorstw, ich zorganizowanych części czy ich poszczególnych składników" - wskazano. Fundacja rodzinna, ze względu na rozwiązanie dotyczące zawężenia prowadzenia działalności gospodarczej, będzie mogła np. wydzierżawić przedsiębiorstwo i podbierać z tego tytułu czynsz - dodano.
Fundacja rodzinna a zachowek
Zwrócono uwagę, że projektowane przepisy o fundacji rodzinnej pozwalają też uporządkować w rodzinie kwestie prawa do zachowku.
Fundacja rodzinna w 2023 r.?
MRiT chce, by proponowane rozwiązania weszły w życie w pierwszej połowie 2023 r.
Jak podano w uzasadnieniu, projekt MRiT stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się lub będą mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym. W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wskazano za danymi Instytutu Biznesu Rodzinnego. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat