REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy chcą funduszy z KPO ca cenę ustępstw [SONDAŻ]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
kpo blokada sondaż
kpo blokada sondaż
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

57 proc. Polaków chce środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz ustępstw wobec UE - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Co trzeci ankietowany chce konfrontacji z Komisją Europejską.

Wyborcy opozycji niemal jednogłośnie chcą ustępstw

Szczegółowe wyniki pokazują jednak duży rozdźwięk w spojrzeniu na tę kwestię w zależności od sympatii politycznych. Niemal 70 proc. wyborców PiS nie chce kolejnych ustępstw wobec Komisji Europejskiej, by odblokować 36 mld euro, o które Polska wnioskuje w ramach KPO. Na drugim biegunie są zwolennicy opozycji; kroku wstecz ze strony rządu oczekiwałoby aż 85 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, niemal wszyscy wyborcy Lewicy i 78 proc. wyborców ludowców. PiS zapewne dysponuje podobnymi badaniami, a to może sugerować jeden z głównych powodów przedłużającego się klinczu w tej sprawie. - Elektorat opozycji uważa, że te środki z KPO są tak ważne, że jest w stanie przyjąć postawę uległą. Natomiast elektorat PiS widzi, że są potrzebne twarde negocjacje i to właśnie będzie robił rząd.

REKLAMA

Rząd chce środków z KPO oraz twardych negocjacji jednocześnie

Podzielamy stanowisko większości elektoratu PiS, że środki z KPO są ważne, ale muszą być efektem twardych negocjacji - komentuje wyniki sondażu osoba z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Blokada środków z KPO dla Polski – czy jest szansa na przełom?

Sama Komisja Europejska potrafi zaskakiwać rząd kolejnymi żądaniami. Bruksela skonstruowała system rozliczania KPO, w którym wypłata pieniędzy zależy w jakimś sensie od jej dobrej woli. Ale większa liczba problemów jest po stronie PiS, kurczowo trzymającego się reform sądowych, z których dla przeciętnego Kowalskiego niewiele wynika. Z perspektywy czasu coraz wyraźniej widać, że koalicja, choć próbowała przekuć KPO i ogólnie sprawę eurofunduszy w swój sukces negocjacyjny (kampania „770 mld zł dla Polski”), dziś stała się zakładnikiem sytuacji. Mimo zaakceptowania polskiego KPO przez Komisję pieniędzy jak nie było, tak nie ma, a w dodatku tracimy cenny czas na ich wydanie. Dzisiaj nikt nawet nie chce deklarować, kiedy wreszcie złożymy pierwszy wniosek o płatność, czy pieniądze będą, a jeśli tak, to czy zdążymy je wydać do sierpnia 2026 r. - Co do tej sprawy, to się nie wypowiadam, bo za wiele już było zwrotów sytuacji, żeby można było cokolwiek przewidzieć. Już parę razy wydawało się, że już wszystko jest załatwione - przyznał z rozbrajającą szczerością Jarosław Kaczyński w poniedziałek w Radiu Wrocław.

Blokada KPO dla Polski. Kto winny?

REKLAMA

To także sprawa, która co najmniej od momentu ratyfikowania przez Sejm nowych zasobów własnych UE w zeszłym roku definiuje relacje na linii PiS-Solidarna Polska. Z jednej strony znów nakręca się spór o to, kto jest winien sytuacji wokół KPO i kto jest gotów „przehandlować polską suwerenność”. Ziobryści bezpardonowo atakują premiera, a w odwecie ich wiceminister klimatu Jacek Ozdoba - mówiący o tym, że premierostwo Morawieckiego to „pasmo porażek” - z dnia na dzień zostaje pozbawiony kompetencji, ale już nie samego stanowiska, bo to zagroziłoby trwaniu koalicji. Sytuacji z nieukrywanym zdziwieniem przygląda się opozycja. - Gdyby jakiś minister w naszym rządzie w ten sposób publicznie wypowiedział się o premierze, nie zdążyłby wrócić ze studia, a przestałby już pełnić funkcję - przekonuje jeden z ludowców.

Kolejny etap przesilenia już w najbliższych dniach, bo Morawiecki szykuje grunt pod przegłosowanie - z ziobrystami lub z pomocą opozycji - nowej ustawy wiatrakowej, stanowiącej ostatni niezrealizowany kamień milowy objęty pierwszym wnioskiem o płatność z KPO. Ponadto w przyszłym tygodniu będziemy świadkami zaciekłej obrony ministra Zbigniewa Ziobry, którego w drodze wniosku o wotum nieufności próbuje odwołać opozycja. PiS jednak, choć sam by się z chęcią pozbył Ziobry, nie może sobie pozwolić na to, by polityczni adwersarze meblowali gabinet Morawieckiemu. Poza tym Ziobro i jego posłowie będą też potrzebni PiS do uchwalenia przyszłorocznego budżetu. Gdy to się stanie, skłonność PiS do „zgubienia” koalicjanta gdzieś po drodze do wyborów parlamentarnych może się zwiększyć. Zwłaszcza jeśli zdarzy się to, czego sam Ziobro wolałby pewnie uniknąć, czyli zacznie dominować narracja, że blokada KPO nie wisi już na niezrealizowanych kamieniach milowych, lecz na nieudanej reformie sądów. ©℗

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA