REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sto lat temu został powołany Senat

Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
East News

REKLAMA

REKLAMA

Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.

Senat - setna rocznica pierwszego posiedzenia

"Jestem ogromnie wzruszony, gdyż to dla mnie zaszczyt i honor móc powitać państwa w dniu setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP" - zwrócił się w poniedziałek do senatorów przybyłych na obchody prof. Tomasz Grodzki.

REKLAMA

REKLAMA

"Ogromnie cieszy mnie fakt, że pomimo upływu lat wciąż czujecie państwo związek z Izbą Wyższą polskiego Parlamentu, do której wnieśliście swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, w której z takim zapałem pracowaliście dla jak najlepiej pojmowanego dobra wspólnego" – powiedział. "Wszyscy państwo zostawiliście w niej swój ślad. Bez względu na to, czy spędziliście w Senacie jedną kadencję czy więcej" - ocenił marszałek Grodzki.

Grodzki przypomniał, że senatorowie "stanowili wciąż obowiązujące prawo, zasady pracy Izby, jej tradycje, zwyczaje i budowali wysoką reputację". "To dla nas, senatorów X kadencji, wielka wartość i zobowiązanie, by w sztafecie senackich pokoleń, korzystając z Waszych doświadczeń, z całych sił służyć naszej ukochanej Ojczyźnie" – powiedział marszałek Senatu.

REKLAMA

Przypomniał, że "sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo". "Ówcześni senatorowie z zapałem zajmowali się również administracyjnym scalaniem kraju podzielonego przez zabory na trzy różne systemy prawne, gospodarcze, społeczne i kulturowe" - mówił. "Kiedy z kolei po latach komunistycznego zniewolenia Senat w 1989 r. na nowo pojawił się w polskim systemie politycznym, to właśnie on, wzorem poprzedników, podjął trud i odpowiedzialność za wprowadzanie przemian w Polsce" – podkreślił prof. Grodzki. Dodał, że "senatorowie I kadencji doprowadzili do odrodzenia samorządu terytorialnego, który w sposób najbardziej namacalny przywrócił władzę Polkom i Polakom".

"Rolą Senatu, nawiązującą wprost do przedwojennych tradycji, było i jest sprawowanie patronatu nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Duży, wykorzystywany z powodzeniem, jest dorobek Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego" - podkreślił marszałek Senatu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Inicjatywą, która wyszła z gmachu Izby Wyższej, było wprowadzenie konstytucyjnego prawa obywateli do składania petycji, za pomocą których każdy może zgłosić propozycje i wnioski dotyczące życia publicznego" – przypomniał. "W tych i wielu innych działaniach Izby Wyższej, podczas wszystkich kadencji, mieliście państwo swój udział, który na trwałe zapisał się w senackich annałach, a wasze nazwiska w historii Rzeczypospolitej" - ocenił prof. Grodzki.

Podkreślił, że "misja tworzenia dobrego prawa jest dziś w Senacie aktualna, jak nigdy przedtem". "Znaczenie współczesnego Senatu jest szczególne, a używane w odniesieniu do niej określenia +izba refleksji+ czy +wyspa demokracji+ stało się wyjątkowo trafne. Dziś dwuizbowość potwierdza swój praktyczny walor" – wyjaśnił marszałek Senatu RP.

W Senacie "wnikliwie przyglądamy się każdemu aktowi prawnemu, prowadzimy konsultacje społeczne zgodnie z ideą Senatu otwartego dla naszych obywateli, hołdując zasadzie, że to politycy są dla ludzi, a nie ludzie dla polityków" – mówił. "Oddajemy głos wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na wysłuchanie gdzie indziej. Podejmujemy decyzje w interesie naszych obywateli, a nie tej czy innej partii" - zaznaczył prof. Grodzki, dodając, że "tak pojmujemy pracę dla wspólnego dobra".

"Cieszymy się, że wraz z wami możemy rozpocząć dzisiejsze obchody naszej wspólnej, wyjątkowej rocznicy. Przyjmijcie proszę, serdeczne podziękowania za wszystko, co zrobiliście dla polskiego Parlamentu, społeczeństwa oraz naszej Ojczyzny" - zwrócił się do senatorów przybyłych na obchody Marszałek Senatu RP.

"Niech to Zgromadzenie będzie nie tylko radosną okazją do spotkań po latach i wspomnień, ale także okazją do refleksji nad miejscem i rolą Senatu RP" - zakończył swoje wystąpienie prof. Tomasz Grodzki.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA