Kraje Europy środkowej chcą, aby KE finansowała ochronę zewnętrznej granicy UE

granice ue migracja / Shutterstock
Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Węgier, Słowacji i Czech powiedzieli w czwartek w Pradze, że będą domagać się od Komisji Europejskiej finansowania wzmożonej kontroli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Policjanci i żołnierze tych państw wspólnie kontrolują granicę węgiersko-serbską.

Kwestia uchodźców w UE

Ministrowie zapowiedzieli także, że będą domagać się od KE jasnych wskazówek na temat sposobów realizowania umów o readmisji oraz tego, jak skutecznie realizować politykę powrotów obywateli państw trzecich. Minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec podkreślił, że kwestie powrotów są szczególnie istotne w przypadku obywateli Syrii i Afganistanu.

Rząd Republiki Czeskiej o polityce UE wobec uchodźców

Gospodarz spotkania w Pradze, czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan podkreślił, że migracja musi być traktowana jako problem wszystkich krajów UE. Politycy z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii spotkali się w przeddzień posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych całej UE, które w Brukseli organizuje czeska prezydencja w Radzie UE. Spotkanie ma być poświęcone właśnie migracji.

Rakuszan powiedział, że w Pradze ustalono regionalne spojrzenie na problem migracji i sposoby jego rozwiązania. Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner stwierdził, że regionowi potrzebne są instrumenty prawne i techniczne środki do ochrony granic zewnętrznych UE. Szef MSW Węgier Sandor Pinter zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, by żaden migrant nie przekroczył jego granic. Zasugerował również skuteczniejsze strzeżenie granic Turcji i Grecji.

Granice wewnątrz UE nie zawsze otwarte z powodu migracji

Rakuszan powtórzył w czwartek, że przywrócenie przez Pragę pod koniec września br. kontroli na granicy ze Słowacją było niezbędne, by ograniczyć rosnącą liczbę liczb nielegalnych migrantów, którzy przez Czechy chcą dostać się do Niemiec. Jego zdaniem kontrole przynoszą pozytywny skutek, ale wciąż niedostateczny. Po podobne rozwiązanie sięgnął Wiedeń, wzmacniając kontrole na granicy ze Słowacją. Mikulec podkreślił, że poszczególne kraje UE nie powinny same walczyć z migracją i potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...