Fundacja rodzinna szansą na stabilność rodzinnych biznesów [OPINIA]

Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Fundacje rodzinne szansą na stabilność rodzinnych biznesów / www.shutterstock.com
Nowa instytucja fundacji rodzinnej ułatwi proces sukcesji przedsiębiorstw, co stanowi szansę na większą stabilność firm rodzinnych – ocenił Krzysztof Kleszcz z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, komentując projekt resortu rozwoju i technologii.

Fundacja rodzinna - co to jest?

Fundacja rodzinna to nowa instytucja powoływana przez ustawę, nad której projektem pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To jeden z tematów wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. W myśl projektu fundator będzie mógł wnieść do fundacji m.in. udziały i akcje oraz prawa udziałowe w spółkach osobowych.

Ekspert Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Krzysztof Kleszcz ocenił, że fundacje rodzinne to dla rodzinnych biznesów szansa na stabilność ze względu na umożliwienie sukcesji w spółkach kapitałowych i osobowych. Przypomniał, że obecnie obowiązująca ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ma zastosowanie jedynie do przedsiębiorców, którzy wykonują działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Jakie korzyści z fundacji rodzinnej?

Jak wskazała kancelaria, według projektowanej ustawy fundacja rodzinna ma być zdefiniowana jako osoba prawna z siedzibą w Polsce, której głównym celem jest gromadzenie majątku, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów. Mogą być nimi - zaznaczono - sam fundator lub jego rodzina, ale także dowolna osoba fizyczna i organizacja pozarządowa prowadząca działalność użytku publicznego, jeśli zezwala na to jej statut.

"Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie, przy czym ma dużą swobodę w tym zakresie. Musi jedynie zadbać, aby wskazany cel nie był sprzeczny z prawem" – zauważył Kleszcz. "Cele te nie muszą być, w przeciwieństwie do +zwykłych+ fundacji, społecznie lub gospodarczo użyteczne, ponieważ fundacja rodzinna działa w interesie beneficjentów, a nie w interesie publicznym" – podkreślił, dodając, że jako przykładowy cel fundacji w Ocenie Skutków Regulacji wskazano m.in. "pokrywanie kosztów kształcenia beneficjentów".

Fundacja Rodzinna - zakres działań

Jak zauważ Krzysztof Kleszcz fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą jedynie w ograniczonym zakresie.

Może on obejmować:

  • zbywanie mienia, o ile nie zostało nabyte wyłącznie w tym celu;
  • najem, dzierżawę lub udostępnienie mienia;
  • przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze mających swoją siedzibę w kraju lub zagranicą;
  • nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych;
  • udzielanie pożyczek podmiotom powiązanym z fundacją;
  • obrót zagranicznymi środkami płatniczymi w celu dokonywania płatności związanych z podstawową działalnością fundacji;
  • prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach gospodarstwa rolnego.

"Dopuszczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez fundacje rodzinne w szerszym zakresie mogłoby skutkować częstym uszczuplaniem jej majątku, podczas gdy podstawowym jej celem jest jego gromadzenie" – ocenił Krzysztof Kleszcz. Dodał, że działalność gospodarczą "mogą oczywiście prowadzić spółki, których udziały, akcje lub prawa udziałowe w spółkach zostaną przez fundatora wniesione do fundacji rodzinnej".

Cel założenia fundacji rodzinnej

Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektem ustawy o fundacji rodzinnej fundacja taka to nowa instytucja, której zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów. W myśl projektowanych przepisów fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Według projektodawców dodatkowymi celami są: budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w RP.

Jak podano w uzasadnieniu, projekt MRiT stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się lub będą mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym. W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wskazano za danymi Instytutu Biznesu Rodzinnego.

ra/ mk/

Więcej o fundacjach rodzinnych: https://www.infor.pl/tematy/fundacja-rodzinna/

Prawo
VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Jak dobrze znasz Kraków? Duże szanse na 10/10
19 lis 2024
Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz dawną stolicę Polski.
QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
pokaż więcej
Proszę czekać...