Fundacja rodzinna szansą na stabilność rodzinnych biznesów [OPINIA]

Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Fundacje rodzinne szansą na stabilność rodzinnych biznesów / www.shutterstock.com
Nowa instytucja fundacji rodzinnej ułatwi proces sukcesji przedsiębiorstw, co stanowi szansę na większą stabilność firm rodzinnych – ocenił Krzysztof Kleszcz z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, komentując projekt resortu rozwoju i technologii.

Fundacja rodzinna - co to jest?

Fundacja rodzinna to nowa instytucja powoływana przez ustawę, nad której projektem pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To jeden z tematów wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. W myśl projektu fundator będzie mógł wnieść do fundacji m.in. udziały i akcje oraz prawa udziałowe w spółkach osobowych.

Ekspert Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Krzysztof Kleszcz ocenił, że fundacje rodzinne to dla rodzinnych biznesów szansa na stabilność ze względu na umożliwienie sukcesji w spółkach kapitałowych i osobowych. Przypomniał, że obecnie obowiązująca ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ma zastosowanie jedynie do przedsiębiorców, którzy wykonują działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Jakie korzyści z fundacji rodzinnej?

Jak wskazała kancelaria, według projektowanej ustawy fundacja rodzinna ma być zdefiniowana jako osoba prawna z siedzibą w Polsce, której głównym celem jest gromadzenie majątku, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów. Mogą być nimi - zaznaczono - sam fundator lub jego rodzina, ale także dowolna osoba fizyczna i organizacja pozarządowa prowadząca działalność użytku publicznego, jeśli zezwala na to jej statut.

"Fundator określa szczegółowy cel fundacji rodzinnej w statucie, przy czym ma dużą swobodę w tym zakresie. Musi jedynie zadbać, aby wskazany cel nie był sprzeczny z prawem" – zauważył Kleszcz. "Cele te nie muszą być, w przeciwieństwie do +zwykłych+ fundacji, społecznie lub gospodarczo użyteczne, ponieważ fundacja rodzinna działa w interesie beneficjentów, a nie w interesie publicznym" – podkreślił, dodając, że jako przykładowy cel fundacji w Ocenie Skutków Regulacji wskazano m.in. "pokrywanie kosztów kształcenia beneficjentów".

Fundacja Rodzinna - zakres działań

Jak zauważ Krzysztof Kleszcz fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą jedynie w ograniczonym zakresie.

Może on obejmować:

  • zbywanie mienia, o ile nie zostało nabyte wyłącznie w tym celu;
  • najem, dzierżawę lub udostępnienie mienia;
  • przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze mających swoją siedzibę w kraju lub zagranicą;
  • nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych;
  • udzielanie pożyczek podmiotom powiązanym z fundacją;
  • obrót zagranicznymi środkami płatniczymi w celu dokonywania płatności związanych z podstawową działalnością fundacji;
  • prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach gospodarstwa rolnego.

"Dopuszczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez fundacje rodzinne w szerszym zakresie mogłoby skutkować częstym uszczuplaniem jej majątku, podczas gdy podstawowym jej celem jest jego gromadzenie" – ocenił Krzysztof Kleszcz. Dodał, że działalność gospodarczą "mogą oczywiście prowadzić spółki, których udziały, akcje lub prawa udziałowe w spółkach zostaną przez fundatora wniesione do fundacji rodzinnej".

Cel założenia fundacji rodzinnej

Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektem ustawy o fundacji rodzinnej fundacja taka to nowa instytucja, której zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów. W myśl projektowanych przepisów fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Według projektodawców dodatkowymi celami są: budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w RP.

Jak podano w uzasadnieniu, projekt MRiT stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się lub będą mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym. W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wskazano za danymi Instytutu Biznesu Rodzinnego.

ra/ mk/

Więcej o fundacjach rodzinnych: https://www.infor.pl/tematy/fundacja-rodzinna/

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...