Fundacje rodzinne - projekt, zadania
REKLAMA
REKLAMA
Fundacje rodzinne - projekt ustawy
Jak podano projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się, lub będą mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym. W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne. Z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57 proc. z nich.
REKLAMA
Jakie zadania fundacji rodzinnych?
Projekt ustawy powołuje nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna. Jej zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, zgodnie z wolą określoną przez fundatora w statucie, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów (przykładowo na pokrywanie kosztów utrzymania lub kształcenia beneficjentów). Fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana.
Według projektodawców, dodatkowymi celami są: budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w RP.
Dodano, że polski wariant fundacji rodzinnej będzie opierać się m.in. na założeniach, że fundacja będzie osobą prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, fundatorem będzie mogła być jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a krąg beneficjentów fundacji rodzinnej oraz zakres ich uprawnień powinien być ustalany przez fundatora. (PAP)
lgs/ skr/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA