Jaki podatek od najmu prywatnego w 2023 roku?
REKLAMA
REKLAMA
- Podatek od najmu w 2023
- Ryczałt od najmu 2023
- Ile wynosi ryczałt od wynajmu mieszkań w 2023?
- Jak rozliczyć podatek od najmu prywatnego w 2023?
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zasady
- Jak płaci się ryczałt ewidencjonowany?
- Czy trzeba zgłosić do US zmianę formy opodatkowania najmu w 2023 roku?
- Najem prywatny – co to jest?
Podatek od najmu w 2023
Właściciele wynajmowanych mieszkań, nie prowadzący działalności gospodarczej w tym zakresie, od 1 stycznia 2023 roku będą mogli rozliczać się z Urzędem Skarbowym tylko i wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Ryczałt od najmu 2023
REKLAMA
Nowe zasady opodatkowania najmu prywatnego reguluje art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o następującym brzmieniu: Osoby fizyczne osiągające przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Dotychczas wynajmujący mieli prawo wyboru podatku pomiędzy ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych albo rozliczenie na zasadach ogólnych. Jednak w związku z powyższą zmianą od nowego roku jedyną formą opodatkowania tej formy najmu będzie ryczałt od przychodów ewidencyjnych.
Ile wynosi ryczałt od wynajmu mieszkań w 2023?
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy najmie jest zależna od przychodu. Wynosi:
- 8,5% dla przychodów nie przekraczających 100 tys. zł
- 12,5% dla przychodów powyżej 100 tys. zł - jest ona naliczana od nadwyżki.
Jak rozliczyć podatek od najmu prywatnego w 2023?
Opodatkowanie ryczałtem liczone jest od osiągniętego przychodu bez możliwości odliczania kosztów jego uzyskania. Nie uwzględnia również kwoty wolnej od podatku.
Przychód z najmu prywatnego powstaje w momencie faktycznego postawienia do dyspozycji przez najemcę zapłaty. Przychodami są bowiem otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty czynszu przychód po stronie wynajmującego nie powstanie.
Ważne! Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą niezwiązaną z wynajmem nieruchomości, np. zakład pogrzebowy, a jej opodatkowanie jest wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, może oddzielnie rozliczyć najem prywatny opodatkowany ryczałtem.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zasady
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania. W praktyce oznacza to opodatkowanie przychodu, a nie dochodu. Czyli, nie ma możliwości odliczenia poniesionych kosztów.
Jak płaci się ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt odprowadza się do Urzędu Skarbowego miesięcznie albo kwartalnie.
- Ryczałt miesięczny wpłaca się za dany miesiąc do 20. następnego miesiąca, a za grudzień przed upływem terminu do złożenia zeznania (art. 21 ust. 1 ustawy o ryczałcie).
- Ryczałt kwartalny wpłaca się za dany kwartał do 20. następnego miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał przed upływem terminu do złożenia zeznania (art. 21 ust. 1a ustawy o ryczałcie).
Wpłaty dokonuje się na mikrorachunek podatnika.
Czy trzeba zgłosić do US zmianę formy opodatkowania najmu w 2023 roku?
Właściciele wynajmujących nieruchomości w formie najmu prywatnego, którzy w 2022 roku rozliczali się za pomocą skali podatkowej, czyli za zasadach ogólnych, nie muszą zgłaszać zmiany w 2023 roku. Następuje ona automatycznie z mocy ustawy.
Najem prywatny – co to jest?
Najem, który jest świadczony poza działalnością gospodarczą, tj. podatnik nie rejestruje w tym zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest najmem prywatnym. Co istotne, to podatnik sam decyduje, czy dany składnik wynajmowany jest w ramach najmu prywatnego czy też prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Sprawdź swoją wiedzę o najmie:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat