REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy niedawno wszedł w życie, a już został dwa razy znowelizowany. I to w bardzo istotnych kwestiach. Co uległo zmianie i kto zyskał na zmianach ustawy o dodatku węglowym?
rozwiń >

Dodatek węglowy po dwóch zmianach

Dofinansowanie do zakupu węgla, czyli dodatek węglowy, został wprowadzony ustawą o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku. Po raz pierwszy została ona zmieniona ustawą z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która weszła w życie 20 września 2022 roku. Druga zmiana, na tą chwilę ostatnia, weszła w życie 3 listopada i została wprowadzona mocą ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.  

REKLAMA

Co zmieniono w dodatku węglowym?

REKLAMA

W pierwotnej wersji obowiązywała zasada jednego dodatku do węgla na jedno gospodarstwo domowe. Przy czym warunkiem obligatoryjnym było złożenie deklaracji o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas nie określono maksymalnego terminu jej złożenia do wypłaty dodatku do węgla. Ponadto przewidziano 1 miesiąc na wypłatę tego dofinansowania od momentu złożenia wniosku.

Pierwsza nowelizacja ustawy zmieniła powyższe zasady. Po pierwsze wprowadzono zapis, który ograniczył wypłatę świadczenia. Przewidziano jeden dodatek węglowy na jeden adres. Zmieniono zatem zasadę - jedne dodatek na każde gospodarstwo. Ponadto doprecyzowano, że deklaracja CEEB musi być zgłoszona do dnia 11 sierpnia 2022 roku. Wydłużono także czas na wypłatę dodatku do 2 miesięcy. Terminem tym objęto również wnioski złożone od wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym do wejścia w życie omawianej nowelizacji.

REKLAMA

Druga zmiana przepisów o dodatku węglowym również dotyczyła kwestii wypłaty kilku dofinansowań na jeden adres. Tym razem umożliwiono wypłatę świadczenia na jedne adres dla kilku rodzin w sytuacji, gdy do dnia 30 listopada 2022 r. nie będzie możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Przyznanie pełnego dodatku dla każdego gospodarstwa będzie możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez organ, który otrzymał wniosek dodatek węglowy. Musi zostać sporządzona z niego notatka środowiskowa, zawierająca potwierdzenie ustaleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto wprowadzono nową zasadę - wójt, burmistrz albo prezydent otrzymał możliwość wydania decyzji administracyjnej o przyznaniu dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego, które nie zgłosiło źródła ogrzewania ciepła do CEEB, ani też nie złożyło wniosku o dodatek węglowy. Prawo do dopłaty do węgla może przyznać wówczas po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. W tym przypadku również niezbędny będzie wywiad środowiskowy. Ustawodawca wprowadził ten zapis umożliwiając samorządom wypłatę dodatku do węgla w wysokości 3 tys. dla osób, które z różnych przyczyn nie były w stanie samodzielnie zgłosić źródła ciepła i złożyć wniosku, np. osób starszych i samotnych. Co istotne, wywiad środowiskowy samorząd może przeprowadzić po otrzymaniu informacji z otoczenia takiej osoby, np. od sąsiadów, czy mieszkańców okolicy.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec do CEEB?

Otrzymanie dodatku węglowego na niezgłoszone źródło ciepła do CEEB jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu decyzji administracyjnej od samorządu, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Co istotne, osoba, która nie dokonała wpisu i nie złożyła wniosku o dodatek węglowy, a której będzie dotyczył wywiad środowiskowy, nie będzie musiała uzupełniać tych dokumentów. Wpisu dokona organ, a wniosek nie będzie konieczny do otrzymania dofinansowania na zakup węgla.

Dla kogo kilka dodatków węglowych na jeden adres?

W myśl drugiej nowelizacji dodatku węglowego uzyskanie kilku dodatków węglowych dla gospodarstw domowych mieszkających pod tym samym adresem będzie możliwe. Jednak pod określonymi warunkami. Po pierwsze wyodrębnienie lokali nie będzie możliwe do dnia 30 listopada 2022 roku, a po drugie samorząd, który otrzymał wniosek przeprowadzi wywiad środowiskowy i zbada stan faktyczny. Jeśli ustali, że pod danym adresem faktycznie mieszkają odrębne gospodarstwa domowe, będzie mógł przyznać dodatki do węgla dla każdej z nich.

Urzędnicy będą mogli ustalić stan faktyczny na podstawie:

1) informacji wynikających z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

2) informacji uzyskanych w związku z postępowaniem o przyznanie:

a) świadczeń rodzinnych oraz dodatków do zasiłku rodzinnego,

b) świadczenia wychowawczego,

c) dodatku osłonowego,

d) dodatku mieszkaniowego,

3) danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.

Dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?

Wniosek o dodatek węglowy można składać do urzędu miasta bądź gminy, położonego ze względu na miejsce zamieszkania, do dnia 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić na specjalnym wzorze udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wzór o dodatek węglowy można pobrać do:

Wniosek o dodatek węglowy [pdf]

Dodatek węglowy – podstawowe warunki

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilan epaliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis ten lub zgłoszenie dokonane było po raz pierwszy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA