Narodowe Święto Niepodległości. Setki wydarzeń w całym kraju

11 listopada - Święto Niepodległości / Shutterstock
11 listopada - Święto Niepodległości. Setki wydarzeń w całym kraju na obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Co, gdzie, kiedy?

11 listopada - Święto Niepodległości

Święto Niepodległości 2022. Ponad 800 wydarzeń, w tym m.in. wspólne śpiewanie hymnu, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, pokazy filmów - zaplanowano w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanych od 11 do 13 listopada w całym kraju.

W dniu 4 listopada w siedzibie MKiDN odbyła się konferencja prasowa dot. obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2022 r.

W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

"Już wkrótce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, a to już szósty i ostatni rok trwania Wieloletniego Programu Rządowego +Niepodległa+. W ramach tego programu przygotowano narzędzia wsparcia dla tysięcy projektów kulturalnych, którymi zapraszaliśmy do radosnego, wspólnego świętowania, jednocześnie upamiętniając wydarzenia, postaci sprzed ponad 100 lat, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, ale też odbudowy państwa polskiego, umocnienia jego granic, ujednolicenia państwa powstałego po trzech rozbiorach i podzielonego na trzy części, na trzy zabory" - mówił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.

Święto Niepodległości - program obchodów

Poinformował, że na 104. rocznicę odzyskania niepodległości przygotowywanych jest setki wydarzeń. Biuro Programu "Niepodległa" już teraz raportuje ponad 800 wydarzeń wpisanych do kalendarium "Niepodległej", z których około 700 to organizowane w całej Polsce i kilku krajach świata wspólne śpiewanie hymnu.

Weekend niepodległości zaczyna się 10 listopada premierą filmu w technologii VR pt: "Kino" wyprodukowanego w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 120. rocznicy stworzenia pierwszych polskich filmów fabularnych przez Kazimierza Prószyńskiego. Film wprowadza widzów w świat ruchomych obrazów, a na koniec pokazuje z przymrużeniem oka, jak mogło wyglądać kręcenie filmów 120 lat temu i jak to wygląda obecnie przy technologii VR. Pokazy filmu zaplanowano także w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 32) w trakcie Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

W wigilię Święta Niepodległości odbędzie się także "Koncert dla Niepodległej". Tegoroczna odsłona koncertu dotyczy nie tylko 104. rocznicy odzyskania niepodległości, ale jest również nawiązaniem do trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego. Retransmisję koncertu będzie można obejrzeć 13 listopada na antenie TVP Kultura o godz. 15.20, później koncert pojawi się też na kanale YouTube Niepodległej.

Polecamy: Quiz patriotyczny o Polsce

Hymn Polski

Biuro Programu "Niepodległa" już po raz 5. zaprasza także do wspólnego śpiewania hymnu. "W ramach akcji +Niepodległa do Hymnu+ 11 listopada, w samo południe, możemy w taki symboliczny sposób połączyć się ze wszystkimi Polakami w kraju i za granicą i zaśpiewać wspólnie hymn" - powiedział Kirejczyk.

Przekazał, że kampanię promującą akcję wspierają wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Hymn będziemy śpiewać między innymi w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz pod Bazyliką Mariacką w Krakowie – gdzie również hejnaliści włączą się do akcji.

W akcji mogą brać udział również Polacy mieszkający poza granicami kraju. Na śpiewanie hymnu można się wybrać do Kairu czy Rzymu, ale również do Chicago, Paryża i w okolice Bristolu w Wielkiej Brytanii.

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godz. 12, zaś o godz. 13 rozpocznie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

"Na trzech dziedzińcach przy Trakcie Królewskim organizujemy bardzo różnorodną ofertę kulturalną dla całych rodzin. Na dziedzińcu MKiDN będzie scena muzyki i tańców ludowych. Pod kierunkiem muzycznym Janusza Prusinowskiego będziemy nie tylko słuchać i oglądać tancerzy w strojach ludowych, ale także będą prowadzone warsztaty. Każdy niezależnie od swoich umiejętności może spróbować swoich sił. Dookoła namiotu na dziedzińcu będą pokazywane pojazdy, powozy zabytkowe. W dalszej części Krakowskiego Przedmieścia, na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, powstanie scena muzyczna, na której od godz. 14 będą koncerty. Wystąpią takie gwiazdy jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci - zaplanowano animacje, spektakle, wspólne czytanie książek, konkursy plastyczne dla dzieci w różnym wieku" – zapowiedział Kirejczyk.

"W tym roku podjęliśmy także współpracę ze Spółką Pałac Saski, która będzie prowadzić warsztaty edukacyjne, odwołujące się do dziedzictwa związanego z odbudowywanym Pałacem Saskim" - dodał.

Kirejczyk wskazał, że prym w wydarzeniach organizowanych z okazji Święta Niepodległości wiodą instytucje, "dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli czołowe instytucje artystyczne, muzea i instytuty".

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dr Robert Andrzejczyk poinformował, że Muzeum od 11 do 13 listopada bezpłatnie udostępnia dla wszystkich swoją wystawę stałą poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu.

"Podzieliliśmy naszą ofertę na dwa tematy, dwa hasła - +Różnorodność+ i +Integracja+. Zaczynamy 10 listopada debatą, którą organizujemy wspólnie z Biurem Programu +Niepodległa+ pt. +Różnorodna Niepodległa+. W czasie debaty spróbujemy znaleźć odpowiedzi na bardzo ważne pytania, jak udało się zintegrować Polskę, co nas łączyło, co było tym czynnikiem sukcesu, dzięki któremu powstało niepodległe państwo i dzięki, któremu te ziemie, które wcześniej były pod zaborami udało się zjednoczyć i udało się zjednoczyć społeczeństwo" - mówił dr Andrzejczyk.

Na 11 listopada w ramach hasła "Różnorodność" zaplanowano także warsztaty rodzinne "Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg" oraz grę terenową "Różnorodna Niepodległa".

Z kolei, w ramach drugiego hasła - "Integracja", 10 listopada odbędzie się m.in. gawęda i spotkanie z "Pieśnią niepodległą" przy ognisku. "Kontynuacją będzie koncert orkiestrowo-chóralny następnego dnia, czyli 11 listopada, w naszej sali koncertowej pt. +Hymny Niepodległej" - dodał.

Część z przygotowywanych wydarzeń nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale również do trwającego właśnie Roku Romantyzmu. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę "Rozważni i Romantyczni" na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje zaś wystawę czasową "Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca". Na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł powstała monumentalna instalacja Piotra Skiby, przypominająca odwróconą latarnię uliczną.

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości 2022, który otwiera uroczysta parada na placu Wolności. W południe 11 listopada uczestnicy wspólnie włączą się do akcji "Niepodległa do Hymnu". Na cały weekend Centrum zaplanowało koncerty, pokazy, spotkania z artystami i autorami książek oraz wiele innych atrakcji.

Więcej szczegółów dot. obchodów święta niepodległości można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizatorów oraz na stronie niepodlegla.gov.pl.

autor: Katarzyna Krzykowska

11 listopada - Święto Niepodległości

Shutterstock

Prawo
Zasiłek 215,84 zł z MOPS lub dodatek 330,07 zł z ZUS. Są podobieństwa, ale i różnice
05 lip 2024

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, chociaż ich funkcja jest podobna. Czym się różnią? Ile aktualnie wynoszą? Co z waloryzacją i możliwością łączenia?

Czy każdy senior po 70-ce wjedzie bezkarnie swoim autem do Strefy Czystego Transportu w Warszawie? RPO ma wątpliwości
05 lip 2024

Zakaz wjazdu do strefy czystego transportu nie obejmuje samochodu będącego najpóźniej od 31 grudnia 2023 r. własnością lub współwłasnością osoby fizycznej, która w 2023 r. ukończyła 70. rok życia. Tak wynika z uchwały Rady m. st. Warszawy z 7 grudnia 2023 r. w sprawie ustanowienia na terenie miasta stołecznego Warszawy Strefy Czystego Transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości odnośnie tego przepisu. Pyta, czy taka regulacja pozwala na wjazd do strefy czystego transportu samochodom wszystkich seniorów, którzy mają skończone 70 lat.

Będzie zmiana przepisów. Obowiązkowe strefy czystego transportu w większych miastach
05 lip 2024

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane do ustanawiania stref czystego transportu. Ponadto zostanie wprowadzony obowiązek nabywania przez gminy o liczbie mieszkańców wyższej niż 100 tys. wyłącznie autobusów zeroemisyjnych w celu wykonywania zadań związanych z komunikacją miejską. Takie zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?
05 lip 2024

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Alkohol i papierosy będą droższe. Wzrośnie akcyza. Papierosy i alkohol w Polsce już nie będą najtańsze w całej Europie.
05 lip 2024

Alkohol i papierosy będą droższe, bo wzrośnie akcyza. To element walki m.in. z nadużywaniem alkoholu. Kończą się też prace nad projektem, który ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych.

Ważny zasiłek z podwyżką od 2025 r. Kto może go otrzymać?
05 lip 2024

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Ma to bezpośredni wpływ na podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego. To ważna zmiana dla osób pobierających świadczenia. Co oznacza w praktyce?

Kolejny cios dla działkowców ROD. Od 1 lipca 2024 r. koniec z zamrożonymi cenami. Muszą być gotowi na podwyżki. Kto konkretnie?
05 lip 2024

Kolejny cios dla działkowców ROD. Od 1 lipca 2024 r. czekają ich podwyżki. Kto zapłaci więcej i o ile? Czy popularność działek będzie dalej spadała? Wzrost cen energii dotyka wszystkich. Nie oszczędzi też działkowców, którzy dotychczas korzystali z preferencyjnych stawek.

Dopłaty do zakupu mieszkania: od 78 023,00 zł w woj. łódzkim do 146 423,00 zł w Olsztynie. Wnioski można składać do końca 2024 r.
05 lip 2024

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania zakupu mieszkania w ramach Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie. W trzecim kwartale 2024 r. wysokość dofinansowania może wynieść nawet 146423,00 zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2024 r.

Państwo zwróci do 9000 zł za zakup roweru elektrycznego lub wózka rowerowego. Już od 2025 roku. NFOŚiGW konsultuje projekt programu „Mój rower elektryczny”
06 lip 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć od 2025 roku 300 mln zł ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego na dopłaty (refundacje) do zakupu elektrycznych rowerów (w tym rowerów cargo) i wózków rowerowych. Taką dopłatę może dostać zarówno zwykły Kowalski (osoby fizyczne) ale także niektórzy przedsiębiorcy oraz samorządy. Dofinansowaniem ma być objętych przynajmniej 46 667 sztuk takich rowerów. Obecnie trwają (od 4 do 18 lipca 2024 r.) konsultacje projektu programu priorytetowego „Mój rower elektryczny”.

Nawet 1200,00 zł na rodzinę. Pobierz wniosek o bon energetyczny i złóż go 1 sierpnia 2024 r.
04 lip 2024

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym. Jest to forma pomocy przysługująca beneficjentom, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię. Bon energetyczny przysługuje za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...