Więcej patroli policyjnych w okresie Wszystkich Świętych
REKLAMA
REKLAMA
KGP: w okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych
"Przed nami kolejny wydłużony weekend i wzmożone działania policji. Związane jest to z zwiększonym ruchem na polskich drogach, a także z wyjazdami na groby bliskich" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
REKLAMA
Inspektor zauważył, że w czasie świąt Wszystkich Świętych bardzo często pokonujemy długie odcinki trasy jadąc na groby, czy odwiedzając bliskich. "Pozostawiamy wtedy na te kilka dni nasze mieszkania i domy. Przed wyjazdem przede wszystkim pamiętajmy odpowiednio zabezpieczyć nasze mienie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy mieszkanie. Jeżeli zostaje ktoś z bliskich, czy dobry sąsiad, któremu ufamy, poprośmy, żeby spojrzał czy w naszym domu rzeczywiście jest bezpiecznie podczas naszej nieobecności" - tłumaczył policjant.
Bezpieczny pobyt na cmentarzu
REKLAMA
"Pamiętajmy również o bezpiecznym zachowaniu związanym z pobytem na cmentarzach. To jest czas, kiedy pojawiają się na nich również kieszonkowcy. Korzystają z okazji, że jest więcej ludzi i jest im łatwiej dokonywać kradzieży zarówno z torebek, jak i kieszeni" - zauważył. Zaapelował przy tym do kobiet, aby swoje torebki miały zawsze zamknięte i żeby ich nie zostawiały bez opieki. "Mężczyzn namawiamy, żeby jeżeli mają przy sobie portfele, wartościowe rzeczy czy telefony niech trzymają je we wewnętrznych częściach kurtki, czy marynarki" - podał.
Podkreślił, że w czasie Wszystkich Świętych wzmożoną aktywność mają też tzw. hieny cmentarne. "Pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach zakupione przez nas wieńce, a następnego dnia przychodzimy i okazuje się, że już tych rzeczy nie ma. Apelujemy o to, aby o takich sytuacjach informować policjantów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy grobach naszych bliskich pojawiają się obce osoby, dziwnie zachowujące się. To mogą być złodzieje. Policjanci będą reagować i legitymować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba, która odwiedza groby bliskich, czy być może jest to złodziej" - zaznaczył.
"Pamiętajmy również o tym, że my jesteśmy na cmentarzach, nawet jak nas nie widać. To służba nie tylko policjantów ruchu drogowego, których będzie widać więcej niż w normalne dni. Ale to także policjanci umundurowani innych służb, którzy będą patrolować miejsca w pobliżu cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach. Będą też policjanci pełniący służbę po cywilnemu, którzy będą obserwować to co dzieje się na cmentarzach, by wyłapywać, czy zapobiegać działalności kieszonkowców" - dodał rzecznik KGP.
REKLAMA
W czasie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie średnio około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. "Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym" - podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
"Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem" - zapewnił nadkomisarz.
Zaznaczył przy tym, że policjanci będą także reagować na popełniane przez kierowców wykroczenia. "W szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami" - wyliczył.
"Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych, a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność. Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu" - zaapelował.
"Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż" - dodał nadkom. Robert Opas.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu. (PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj
bf/ ok/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat