REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy Dzień Mediacji w 2022 r.

Międzynarodowy Dzień Mediacji w 2022 r.
Międzynarodowy Dzień Mediacji w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Mediacji w 2022 r. wypada 20 października. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o tym sposobie rozwiązywania sporów.

Międzynarodowy Dzień Mediacji (MDM)

Celem Międzynarodowego Dnia Mediacji (MDM) jest rozpowszechnianie informacji o pokojowym rozwiązywaniu konfliktów. Można to zrobić m.in. przy pomocy arbitrażu czy mediacji. Międzynarodowy Dzień Mediacji został ustanowiony w 2005 r. przez Association for Conflict Resolution (ACR). Obchodzony jest w trzeci czwartek października.

REKLAMA

W Polsce Międzynarodowy Dzień Mediacji jest częścią Tygodnia Mediacji, w którym odbywają się konferencje i inne wydarzenia, mające przybliżać instytucję mediacji.

Czym jest mediacja?

Mediacja to proces rozwiązania konfliktu, który polega na wypracowaniu rozwiązania w drodze rozmów ze stronami. Mediację prowadzi mediator.

Do najważniejszych zasad mediacji należą: dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność.

Wyróżniamy mediację sądową i pozasądową. Osoby uprawnione mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy: Preferencje podatkowe dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT. Świadczenia początkowe zamiast odprawy

Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Ustawa wprowadza m.in. preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Wprowadza też świadczenia początkowe zamiast odprawy.

Od 2025 r. większa wypłata dla wdów i wdowców z rentą rodzinną po zmarłym małżonku i prawem do własnej emerytury (lub renty). Jaki wniosek do ZUS?

Wdowy i wdowcy, którzy po śmierci współmałżonka mają  prawo do własnego świadczenia, jak i do renty rodzinnej, obecnie pobierają tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane. Od 2025 roku osoby w takiej sytuacji będą mogły wystąpić do ZUS z wnioskiem o zwiększenie pobieranego świadczenia. Zbieg prawa do świadczeń (tzw. renta wdowia) będzie przysługiwał po spełnieniu określonych warunków.

ZUS: 159 tys. wniosków na ponad 161 tys. dzieci w programie "Aktywny Rodzic". Trwa nabór wniosków! Komu przysługuje dofinansowanie?

ZUS: 159 tys. wniosków na ponad 161 tys. dzieci w programie "Aktywny Rodzic". Trwa nabór wniosków! Komu przysługuje dofinansowanie? Które świadczenie wybrać? Czy świadczenia są zależne od dochodów rodziny?

Reakcja premiera na sprawę tubek z alkoholem sprawia, że "jest klimat do tego, żeby te wszystkie przepisy radykalnie uściślić"

Trwają prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Dopisano przepisy ograniczające promocję alkoholu i zwiększające kary za jego niewłaściwą sprzedaż; będzie tam pewnie również kwestia opakowań - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Ma to związek z zablokowanie przez premiera procederu związanego z alkoholowymi saszetkami.

REKLAMA

1000 zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci. Sejm za nowelizacją wprowadzającą zasiłek losowy

1000 zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dziecka. Sejm za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasiłek celowy na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci. We wtorek, 1 października Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą wsparcia w związku z powodzią.

Komunikat Policji: Od 2 października 9 nowych dokumentów: Karty, legitymacje, świadectwa, zaświadczenia, zgody [Dostęp do broni w Polsce]

Policja kończy proces formalnego wdrażania do obiegu dokumentów z: 1) ustawy o broni i amunicji i 2) ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o usługach detektywistycznych, które zostały opracowane w Wydziale Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Jak obliczyć dodatek stażowy? Poradnik dla pracowników

Dodatek stażowy, znany również jako dodatek za wysługę lat, to specjalne świadczenie pieniężne przyznawane pracownikom, którzy posiadają określony staż pracy. Jest on wypłacany co miesiąc jako część wynagrodzenia zasadniczego i rośnie wraz z liczbą przepracowanych lat. Choć przepisy dotyczące tego dodatku mogą się różnić w zależności od sektora, w którym pracownik jest zatrudniony, ogólne zasady jego naliczania są dość podobne. Sprawdź jak obliczyć kwotę dodatku.

Dla kogo dłuższy urlop? Już teraz skorzystać mogą osoby z orzeczeniem niepełnosprawności

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a jego długość zależy głównie od stażu pracy i statusu zawodowego. Jednak osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na dodatkowe przywileje w tej kwestii, w tym na dłuższy urlop wypoczynkowy. Jakie są zasady przyznawania dodatkowego urlopu dla niepełnosprawnych? Przyjrzyjmy się szczegółom.

REKLAMA

Jak uzyskać w ZUS wyższą emeryturę po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.? Stosować k.p.a. czy art. 114 ustawy o emeryturach?

Ważny dla wielu emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. (SK 140/20) budzi szereg wątpliwości prawnych. W szczególności nie jest jasne, z jakich przepisów powinien skorzystać emeryt, by móc skutecznie dochodzić swoich praw. Zdaniem adwokata Konrada Giedrojcia stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego jest w tym przypadku niekorzystne dla emerytów i problematyczne. Jego zdaniem nie powinno się tego wariantu promować, bo jest lepszy i „skrojony na miarę” przepis art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który może być stosowany zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Publikujemy poniżej polemikę mecenasa Giedrojcia z wcześniej opublikowanym na naszym portalu artykułem radcy prawnego Katarzyny Kalaty.

Ogólnokrajowa infolinia KAS. Zapisz te numery: 22 330 03 30 i 801 055 055

Rusza scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej. Pod numerami telefonów 22-330-03-30 i 801-055-055 klienci KAS uzyskają ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową.

REKLAMA