Czy przysługuje dodatek węglowy po zgłoszeniu źródła ogrzewania po terminie?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Michalina Topolewska
rozwiń więcej
Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Co z dodatkiem węglowym, gdy piec jest zgłoszony z opóźnieniem? / Shutterstock
Dodatku węglowego nie dostaną osoby, które po 11 sierpnia br. zmieniły swoją deklarację do CEEB, podając inne główne źródło ogrzewania, np. kocioł na węgiel zamiast pieca gazowego. Nie zostanie on wypłacony również tym, którzy złożyli deklaracje po terminie.

Dodatek węglowy – komu nie przysługuje?

Tak wynika z informacji zawartych w podręczniku dla samorządów, przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego treść została zaktualizowana w związku ze znowelizowanymi w ubiegłym miesiącu przepisami ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692 ze zm.). Ich obecne brzmienie przewiduje, że jednym z warunków otrzymania tego świadczenia jest to, aby główne źródło ogrzewania było wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w terminie do 11 sierpnia br., albo po tej dacie – w przypadku źródeł wpisywanych lub zgłaszanych po raz pierwszy.

Korekta deklaracji CEEB po 11 sierpnia – kiedy przysługuje dodatek węglowy?

Przepis ten został wprowadzony, by zapobiec nadużyciom. Zdarzało się bowiem, że deklaracje były korygowane wyłącznie w celu uzyskania dodatku węglowego. Problem w tym, że poza takimi nieuczciwymi osobami oraz tymi, które składały nową deklarację, są i takie, które robiły to ze względu na braki lub błędy w złożonych wcześniej deklaracjach. Często są one ujawniane przy okazji ubiegania się o to świadczenie, bo zajmujący się jego przyznawaniem urzędnicy weryfikują dane figurujące w tej bazie.

– Chodzi np. o brak zaznaczenia, że źródło ogrzewania jest eksploatowane, pełni funkcję grzewczą, czy jakim rodzajem paliwa jest zasilane – mówi Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

 

Wśród gmin pojawiły się więc wątpliwości, jak traktować takie korekty – jakie zmiany w deklaracjach mogą być uwzględniane bez konsekwencji dla wnioskodawców, a jakie powodują, że dodatek węglowy nie będzie przysługiwał.

Resort klimatu wyjaśnia, że zależy to od tego, czy dokonana korekta ma wpływ na uprawnienie do świadczenia. I tak, jeśli po 11 sierpnia br. miała miejsce modyfikacja, w której doszło do zmiany głównego źródła ogrzewania, np. z kotła gazowego na węglowy, to wtedy świadczenie nie będzie przyznane. Gdy zaś doszło do uzupełnienia informacji na temat wskazanego źródła ciepła, to świadczenie zostanie wypłacone.

Zgłoszenie źródła ogrzewania po terminie, a dodatek węglowy

Inny problem, na który zwraca uwagę Adam Ochmański, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Będzinie, dotyczy osób, które nie złożyły w terminie deklaracji do CEEB. Wprawdzie gospodarstwa domowe miały na to czas do 30 czerwca, ale część z nich nie zrobiła tego na czas, tylko dopiero gdy okazało się, że jest to niezbędne do uzyskania dodatku węglowego. W efekcie powstało pytanie, jak traktować złożone po 11 sierpnia br. deklaracje, w których np. został zgłoszony użytkowany od kilku lat kocioł węglowy.

O tę kwestię zapytaliśmy MKiŚ. W udzielonej odpowiedzi resort tłumaczy, że jeśli ktoś nie dopełnił obowiązku zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB, to nie powinien otrzymać dodatku węglowego, który jest świadczeniem należnym po spełnieniu określonych w ustawie kryteriów. Kluczowe w tej kwestii jest brzmienie art. 2 ust. 1 ustawy, który mówi o źródłach ogrzewania zgłaszanych lub wpisywanych po 11 sierpnia po raz pierwszy w rozumieniu art. 27g ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynków oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 438 ze zm.). Ten zaś zakłada, że właściciel lub zarządca budynku składa deklarację do CEEB w terminie 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła. Wspomniany wyjątek ma więc zastosowanie do pieców w nowo budowanych budynkach lub nowych kotłach w istniejących nieruchomościach.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...