REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
rozwiń >

Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?

REKLAMA

Zapisy w ustawie o dodatku węglowym, mówiące o tym, że jeden dodatek przysługuje na jedno gospodarstwo domowe, mogą wskazywać, że właściciel kilku nieruchomości może dostać dopłatę do węgla na każdą z nich. Ale tak nie jest. W myśl przepisów świadczenie to przypisywane jest do gospodarstwa domowego, a nie do nieruchomości.

REKLAMA

Dodatkowo ustawodawca doprecyzował, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Zatem posiadanie drugiej nieruchomości nie uprawnia do drugiego dodatku, gdyż zgodnie z tą ustawą tylko pod jednym adresem można tworzyć gospodarstwo domowe. Nawet jeśli użytkuje się oba domy, bo jeden jest codziennym miejscem zamieszkania, a drugi jest np. domkiem w górach.

Czy żona może złożyć wniosek o dodatek węglowy na jeden dom, a mąż na drugi?

Interpretacja może wzbudzać wątpliwości, jednak zgodnie z udostępnionymi wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu decydujące jest to, czy małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przy czym rozdzielność majątkowa nie jest tu decydująca. Jeśli wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe pod jednym adresem wówczas przysługuje im tylko jeden dodatek do ogrzewania i tylko na jedną nieruchomość. Należy mieć tutaj również na uwadze, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Odmiennie może być w przypadku np. separacji. Jeśli małżeństwo to nie pozostaje w faktycznym związku, nie gospodaruje i nie zamieszkuje wspólnie, może ubiegać się o odrębne dodatki, wpisując we wniosku odrębne adresy.

REKLAMA

Co ważne każda osoba składająca wniosek o dodatek węglowy ma obowiązek wymienić w nim również liczbę pozostałych członków, a także podać ich dane. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy któryś z nich przebywa obecnie np. za granicą, w szpitalu, czy w więzieniu. Należy ją wymienić także, gdy w ciągu tygodnia pracuje w innymi mieście, ale niezmiennie jest zaangażowana w tworzenie i prowadzenie danego gospodarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Oświadczenia wnioskodawcy składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a organ rozpatrujący ma prawo sprawdzić informacje podane we wniosku i w przypadku uzasadnionych wątpliwości, wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ma również prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, aby ustalić stan faktyczny.

Definicja gospodarstwa domowego, a dodatek węglowy

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym zdefiniowano jako:

  1. Osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

  1. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Znaczenie ma tu również interpretacja określenia „wspólne gospodarowanie”.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska i przytoczonego przez nie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wspólne gospodarowanie oznacza „wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być: udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.”(I OSK 1483/16).

Najem domu,a dodatek węglowy – dla właściciela, czy najemcy?

W przypadku wynajmu domu, niezależnie od tego, czy to jedyna nieruchomość właściciela, czy kolejna, nie ma on prawa do dodatku do węgla. Dlaczego? Ponieważ przysługuje one osobie, czy też osobom faktycznie dysponującym tą nieruchomością. Nie ma tu znaczenia własność.

W zakresie wypłaty dodatku węglowego nie ma także znaczenia kto jest właścicielem źródła ogrzewania wskazanym w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ani kto ją składał. Istotne jest faktyczne korzystanie przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

Zatem to najemca ma prawo do dodatku węglowego.

W przypadku wątpliwości samorząd, którzy otrzymał wniosek może zweryfikować prawdziwości informacji, np. w przypadku, gdy obaj złożą ten formularz. Nie będzie tu miał znaczenia czas jego dostarczenia, a stan faktyczny. Zatem zasada pt. kto pierwszy ten lepszy tu nie zadziała. Urząd gminy, czy też urząd może poprosić o uzupełnienie wniosku, np. dostarczenie umowy najmu przez najemcę. Jeśli ten ją wykaże wówczas to on otrzyma świadczenie, a właściciel może zostać ukarany za przedstawienie nieprawdy.

Czy konieczne jest zameldowanie w miejscu prowadzenia gospodarstwa domowego, aby otrzymać dodatek?

Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku kluczową informacją jest faktyczne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której składa się wniosek.

Czy można wnioskować o dodatek węglowy na dom ogrzewany węglem i jednocześnie o dodatek do pelletu, którym ogrzewany jest drugi?

Obecnie w Polsce funkcjonuje 5 rodzajów dodatków do ogrzewania: dodatek węglowy, dodatek do pelletu, dodatek go gazu LPG, dodatek do drewna opałowego oraz dodatek do oleju opałowego. Dodatek elektryczny, dla domostw ogrzewających się prądem jest jeszcze w fazie prac legislacyjnych.

Ustawodawca przewidział jednak jeden dodatek do ogrzewania dla jednego gospodarstwa domowego na jedno – główne, źródło ciepła. Zatem nie ma tu znaczenia, czy posiadane nieruchomości członków tego gospodarstwa mają takie same źródła ciepła, czy różne. Świadczenie jest wypłacane tylko na tą nieruchomość, w której gospodarstwo to zamieszkuje. Przy czym, jeśli w tym jednym są dwa odrębne i różne źródła ogrzewania, niezmienne można ubiegać się tylko o jeden dodatek – do tego głównego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

Nowe świadczenie dla małżeństw – od 5 tys. do nawet 8 tys. zł

W dniu dzisiejszym (tj. 3.12.2024 r.), podczas posiedzenia senackiej Komisji Petycji, zostanie rozpatrzona petycja o wprowadzenie do ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych – nowego świadczenia, które byłoby wypłacane małżonkom z przynajmniej 50-letnim stażem małżeńskim. Świadczenie to, miałoby mieć charakter jednorazowy i opiewać na kwotę od 5 tys. do nawet 8 tys. zł, w zależności od długości stażu małżeńskiego. Aktualnie, małżeństwa z długoletnim stażem mogą liczyć co najwyżej na odznaczenie od Prezydenta, z którym nie wiąże się żadna gratyfikacja finansowa.

Powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami

Czy powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami? Tak wynika z projektu ustawy wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu. Usługa asystencji będzie mogła być wykonywana we własnym zakresie lub zlecona wybranemu podmiotowi. 

Bez dodatku do prądu w 2024 r. i w 2025 r. Zaporowe warunki. Kłopoty ze zdobyciem zaświadczenia

Tak twierdzą nasi czytelnicy. W artykule przedstawimy zasady otrzymania dodatku do prądu. I historię czytelniczki, której 88-letnia mama (znaczny stopień niepełnosprawności, wyjście ze szpitala) nie ma żadnej możliwości spełnić wymogów PFRON. Po pierwsze, najwcześniejszy termin, jaki zaproponowała placówka medyczna akceptowana przez PFRON to …. za rok. Po drugie, zwykły lekarz ZOZ nie może podpisać dokumentów wymaganych przez PFRON, choć 88-latka korzysta z urządzenia do wentylacji objętego dofinansowaniem przez PFRON. 

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

REKLAMA

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Możliwości zrezygnowania z kilku składek, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

REKLAMA