REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju

Subskrybuj nas na Youtube
Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.

Wiceszef MS: przedstawimy poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju

Przedstawimy poprawiony projekt reformy sądów powszechnych, poszerzony o komponent sędziów pokoju; planujemy dokończyć prace w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Mamy nadzieję, że projekt zostanie poparty zarówno przez PiS, jak i Pawła Kukiza - powiedział wiceszef MS Sebastian Kaleta.

REKLAMA

REKLAMA

Kaleta był w wtorek pytany w Radiu Plus, czy Solidarna Polska poprze prezydencki projekt ustawy o sędziach pokoju, będący jednym z kluczowych postulatów Pawła Kukiza, nad którym prace w sejmowej podkomisji mają zakończyć się do końca tygodnia.

"Przede wszystkim uważamy, że sądy potrzebują prawdziwej reformy, a nie takiej kosmetyki w postaci sądów pokoju. Clue jest w organizacji wszystkich sądów - pięć lat czekamy na możliwość zreformowania; jesteśmy w rządzie i koalicji, więc nasza propozycja jest taka, że poprawimy ten projekt Pawła Kukiza i zaproponujemy głosowanie tego projektu wspólnie z reformą sądów, żeby nie robić tego jakimiś segmentami, tylko żeby to zrobić raz, a dobrze" - powiedział wiceszef MS.

REKLAMA

Jak ocenił, propozycje, którym patronuje Kukiz, nie są dostosowane do planów reformy sądownictwa postulowanych przez Solidarną Polskę. "Sam prezes Jarosław Kaczyński mówił o pewnych wątpliwościach konstytucyjnych dotyczących tego konstruktu Kukiza. Wszyscy chcemy, żeby było prosto, ale system Kukiza nam tego nie zapewni, z tego powodu, że konstytucja wskazuje, jaki jest model powoływania sędziów - że KRS wskazuje kandydatów; nie ma tam procesu wyborczego" - mówił.

Kaleta wskazał, że jego stronnictwo będzie dążyć do tego, by "do naszego pakietu, który jest o wiele bardziej, jak można powiedzieć, głęboki, przemyślany i szeroko traktujący problemy sądownictwa, dołączyć komponent sędziów pokoju w oparciu o koncepcję Kukiza". "Nie odwrotnie; Paweł Kukiz próbuje to przedstawić, że my próbujemy coś dokleić do jego projektu - jest odwrotnie. My mieliśmy swoją ustawę o sędziach pokoju - w mojej ocenie o wiele lepszą, ale nie będziemy się licytować - niemniej, nam zależy na tym, żeby dokonała się reforma sądownictwa" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"My w ramach obozu rządzącego kładziemy reformę, a ona nie jest przyjmowana - bo Unia Europejska, bo to, bo tamto - nie ma zastrzeżeń do tej reformy jako takiej, są zastrzeżenia natury politycznej" - dodał Kaleta, podkreślając, że obóz SP nie może być rozliczany z tego, że reforma do tej pory nie została przeprowadzona.

Dopytywany, czy wobec tego zostanie przedstawiona nowa propozycja reformy sądów z włączonym elementem sędziów pokoju, Kaleta odparł, że taki jest plan - "żeby nasz projekt ponownie przedłożyć razem z komponentem złożonym z sędziów pokoju". "Mamy nadzieję, że nasz projekt jest generalnie popierany przez PiS; chcielibyśmy, by ten projekt uzupełniony o komponent sędziów pokoju, został poparty zarówno przez PiS, jak i Pawła Kukiza" - powiedział.

"Planujemy dokończyć pracę - jak mówiłem, w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Jak będzie gotowy projekt, to po prostu będziemy podejmować konsultacje polityczne, ale projekt spłaszczający strukturę sądów jeśli ulegnie zmianom, to bardzo kosmetycznym" - zaznaczył polityk.

W ubiegłym tygodniu Kaleta informował, że najprawdopodobniej w ciągu dwóch tygodni dojdzie do spotkania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z posłem Pawłem Kukizem ws. projektu ustawy o sędziach pokoju i reformy sądów powszechnych, "żebyśmy zaprezentowali pełną ustawę, która łączy te dwie koncepcje".

"W tej sprawie należałoby zaprosić kogoś z Kancelarii Prezydenta, bo formalnie ustawa dotycząca sędziów pokoju jest ich autorstwa i w pierwszej kolejności resort sprawiedliwości powinien się zgłosić do Kancelarii, a nie do mnie" - zaznaczał zaś w odpowiedzi Kukiz.

Sędziowie pokoju - na jakim etapie są prace nad projektem?

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą. Pierwsze czytanie wypracowanego projektu odbyło się w Sejmie w grudniu ub.r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

Założenia reformy sądów powszechnych

Szczegółowe założenia reformy sądów powszechnych natomiast przedstawiono przed niemal rokiem. Zgodnie z tymi zapowiedziami planowane jest spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Obecnie funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 46 sądów okręgowych, 11 sądów apelacyjnych. Jak zapewniało MS, "żaden z tych sądów nie zostanie zlikwidowany, natomiast powstanie 79 okręgów sądowych z sądami oraz powstanie 20 sądów regionalnych".

Elementem tej reformy ma być też radykalne zmniejszenie liczby funkcji biurokratycznych w sądach. Jak tłumaczył resort, ponad 2100 sędziów ma zostać przeniesionych niejako bezpośrednio na pierwszą linię orzeczniczą.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki
mml/ godl/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłego Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA