Kiedy nowelizacja dodatku węglowego?
REKLAMA
REKLAMA
Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem węglowym
Sejm 2 września 2022 r. przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw i skierował ją do Senatu. Przepisy te, poza m.in. ograniczeniem wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzewania ciepłej wody, a także przyznania dodatków do ogrzewania gazem LPG, pettelem, drewnem i olejem opałowym, mają zmodyfikować ustawę o dodatku węglowym.
REKLAMA
REKLAMA
Senat procedował ustawę na posiedzeniu w środę 7 września br. Organ ten wprowadził kilka istotnych poprawek, m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw. Senat chce również rozszerzenia wsparcia na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną oraz o małe i średnie przedsiębiorstwa.
Opracowana przez Senat ustawa wraz z poprawkami wróciła do Sejmu. Ten ma pracować nad dokumentem z poprawkami na posiedzeniu w dniach 14-16 września. To tu zapadnie ostateczna decyzja w kwestii kształtu ustawy i wprowadzonych poprawek do dodatku węglowego.
Ostatnim krokiem do wejścia w życie ustawy jest jej podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. W związku z tym, że dokument ten jest procedowany w trybie pilnym, wejście ona w życie dzień po ogłoszeniu. Zatem istnieje szansa, że przepisy wejdą w życie na przełomie września/ października.
Jakie zmiany w dodatku węglowym?
Ostateczny kształt zmian poznamy po posiedzeniu Sejmu w dniach 14-16 września. Jednak zgodnie o obecnie opublikowanym projektem zostaną wprowadzone istotne zmiany w dodatku węglowym.
REKLAMA
Pierwszą i kluczową zmianą jest modyfikacja beneficjenta tego dofinansowania. Zgodnie z nowymi regulacjami jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać na jeden adres zamieszkania, niezależnie od tego, ile gospodarstw domowych pod adresem zamieszkuje, a otrzyma je to, które wystąpi z wnioskiem jako pierwsze.
Do ustawy dodano także zapisy umożliwiające gminom weryfikację złożonych wniosków. Będą mieli możliwość zweryfikowania informacji dotyczących liczby gospodarstw domowych pod jednym adresem, np. przez weryfikację wniosku o dodatek osłonowy, świadczeń rodzinnych, dodatku mieszkaniowego, czy deklaracji dotyczącej śmieci.
Do ustawy zostały dodane również przepisy umożliwiające gminom przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, a także został wydłużony czas na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy z 30 dni do 60.
Jakie przepisy o dodatku węglowym obowiązują obecnie?
Do czasu nowelizacji ustawy o dodatku węglowym obowiązują dotychczasowe przepisy. Wszelkie zmiany przedstawione w projekcie nie mają jeszcze mocy prawnej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA