REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw

Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw
Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elżbieta II, która zmarła w czwartek, była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Piastowała też godność głowy 14 innych państw. Tron obejmie po niej najstarszy syn, książę Walii Karol.

Królowa Elżbieta II, której następcą został król Karol III, była jednocześnie głową 14 państw

REKLAMA

Oprócz Elżbiety, królowa nosiła imiona Aleksandra i Maria. Była najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. Ludzie zwracali się do niej najpierw „Wasza wysokość” (Your Majesty), a przy następnej okazji „Ma’am”. Miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt i 12 prawnuków.

REKLAMA

Pełnym tytułem Elżbiety II była: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. Miała też inne tytuły, w tym także nieoficjalne jak np. "Matka wszystkich ludzi" od narodu Salish w Kanadzie, czy "Biała Czapla", jak nazywali ją Maorysi w Nowej Zelandii. Niezadowoleni z istnienia monarchii mówili o niej „Pani Winsor”.

W ostatnim czasie za głowę Wspólnoty Narodów uznawały Elżbietę II państwa Antigui i Barbudy, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu oraz Wyspy Salomona. Wcześniej było ich łącznie 33.

REKLAMA

Za czasów Elżbiety II stanowiska premierów brytyjskich pełniło 15 polityków od Winstona Churchila, po Liz Truss. Odbyła ponad 250 podróży, odwiedziła ponad 100 krajów, w tym Polskę. Była pierwszą monarchinią brytyjską, która wybrała się do Australii, Nowej Zelandii, Chin i Ameryki Południowej. Gościła 112 głów państw, w tym prezydenta Polski Lecha Wałęsę, a ostatnim amerykańskim, którego przyjęła, był Joe Biden.

Królowa przyznawała wyróżnienia Orderu Imperium Brytyjskiego honorujące "osiągnięcia w życiu publicznym" i tych, którzy "poświęcili się służbie i pomocy Wielkiej Brytanii". Decyduje o nich komitet ds. wyróżnień, rekomendacje zatwierdza premier, a królowa wręczała odznaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według brytyjskiej prasy Knighthoods and Damehoods (GBE, KBE lub DBE) to najwyższe wyróżnienia wśród odznaczeń Orderu Imperium Brytyjskiego, a następnymi w hierarchii są Komandor (CBE), Oficer (OBE) i Członek (MBE). Pośród innych istotnych znajdują się Order Zasługi Order św. Michała i św. Jerzego.

Najszlachetniejszy Order Podwiązki to order rycerski ustanowiony przez Edwarda III w Anglii w 1348 roku. Jest to najstarszy order rycerski w brytyjskim systemie honorowym. Wyższymi są jedynie Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

Według niektórych obserwatorów królowa Elżbieta II najbardziej znana była ze swojego moralnego wsparcia dla Brytyjczyków podczas II wojny światowej oraz z długowieczności.

Król Karol III

Po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn, 73-letni Karol, dotychczasowy książę Walii, został królem Anglii.

Król Karol III 20 kwietnia 2011 roku stał się najdłużej w historii brytyjskiej rodziny królewskiej czekającym na tytuł monarchy, a 19 września 2013 roku najstarszym następcą tronu.

W roku 1981 Karol poślubił Dianę Spencer, z którą ma dwóch synów, księciów Williama i Henryka. 1996 doszło do rozwodu, a po śmierci Diany ożenił się w 2005 roku z Kamilą Shand (Parker Bowles).

Jako pierwszy brytyjski następca tronu w historii Karol zdobył formalne wykształcenie. W 1970 ukończył Kolegium Trójcy Świętej University of Cambridge. Służył w Królewskich Siłach Powietrznych i Marynarce Wojennej.

Obecny król znany był wcześniej m.in. z działalności publicznej, charytatywnej, a także na rzecz ochrony środowiska, walki ze zmianami klimatycznymi oraz zrównoważonego planowania miejskiego. Założył fundację the Prince’s Trust, która pomogła ponad milionowi młodych ludzi.

"Jego styl będzie bardzo różny. (…) Będzie aktywnym królem” – ocenił profesor King's College w Londynie Vernon Bogdanor zajmujący się m.in. rolą monarchii w systemie konstytucyjnym Wielkiej Brytanii.

Andrzej Dobrowolski(PAP)
ad/ mma/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA