Handel bonem turystycznym i inne nieprawidłowości
Polska Organizacja Turystyczna podkreśla, iż Polski Bon Turystyczny przeznaczony jest wyłącznie do płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, któremu przysługuje bon.
"Pobieranie płatności za towary lub inne usługi, a także dokonywanie za pomocą bonu opłat za usługi inne niż turystyczne jest sprzeczne z prawem. Przepisy prawa zabraniają także wymiany bonu turystycznego na gotówkę. Niezgodne z przeznaczeniem i przepisami prawa jest więc prowadzenie handlu bonami turystycznymi" - czytamy w wydanym komunikacie.
POT zwraca też uwagę na konsekwencje prawne.
"Osoby, które niezgodnie z prawem nabyły bon nie mogą z niego legalnie skorzystać, a za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem grozi kara, nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Polska Organizacja Turystyczna na mocy ustawy o Polskim Bonie Turystycznym z dnia 15 lipca 2020 r. analizuje i weryfikuje nieuczciwe przypadki wykorzystania bonu i w uzasadnionych przypadkach prowadzi własne działania mające na celu zwrot nieuczciwie pobranych płatności lub kieruje zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do organów ścigania" - przypomina organizacja.
Polski Bon Turystyczny - do kiedy można wykorzystać?
Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu. Bon można wykorzystać do końca września 2022 roku. Wsparcie wynosi 500 zł na dziecko, a na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł.