Kiedy przedsiębiorcy znad Odry mogą liczyć na pomoc
Minister Maląg została zapytana w czwartek na konferencji prasowej o to, kiedy będzie można składać wnioski i do kiedy, jeśli chodzi o wsparcie z projektu ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.
"Myślę, że to już powiedzieliśmy. Zrobiliśmy wszystko, żeby jak najszybciej ustawa trafiła do Sejmu. Pani marszałek, jak najbardziej przychylając się i odpowiadając na powagę sytuacji, już wczoraj podjęła takową decyzję, mamy informacje, że Sejm jest 2 września" – powiedziała Maląg.
A więc – jak mówiła – "zakładamy, że w przyszły piątek ta ustawa zostanie przyjęta przez Sejm, a kolejną drogą jest Senat".
"Na pewno tutaj będzie prośba, stosowna rozmowa, aby Senat nie przetrzymywał tej ustawy przez 30 dni, tylko zechciał procedować ją jak najszybciej. I na to liczymy, ponieważ interwencja państwa tutaj jest potrzebna" – zaznaczyła minister.
Stan klęski żywiołowej nad Odrą wydaje się mało prawdopodobny
Na pytanie, dlaczego nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego, tylko podjęto decyzję o takiej ustawowej drodze pomocy przedsiębiorcom, Maląg odparła: "Przede wszystkim, jeżeli mówimy o miejscach pracy i finansowaniu ze środków Funduszu Pracy, bo Fundusz Pracy właśnie temu służy, to jest droga ustawowa z delegacją do rozporządzenia, abyśmy tutaj jak najprędzej to wsparcie mogli wypłacić".
Pomoc dla branży turystycznej, gastronomicznej, rekreacyjnej nad Odrą
Projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze przewiduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się nadodrzańscy przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody w okresie określonym w ustawie spadły co najmniej o połowę. Rząd przyjął projekt w środę w trybie obiegowym, a 2 września ma zająć się nim Sejm. (PAP)