Dodatek do pelletu - dla kogo i w jakiej wysokości?
REKLAMA
REKLAMA
- Dla kogo dodatek do pelletu?
- Ile wyniesie dodatek do pelletu?
- Warunki przyznawania dodatku do pelletu
- Dopłata do pelletu a podatek dochodowy
- Wniosek o dodatek do pelletu
- Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do pelletu
- Co to jest pellet?
Dla kogo dodatek do pelletu?
Dofinansowanie do pelletu ma być formą dopłaty do ogrzewania, wypłacanej na zasadach analogicznych przy tych do dodatku węglowego. Pieniądze w formie dodatku otrzymają gospodarstwa domowe używające go do ogrzewania domu. Kluczowa jest tu definicja gospodarstwa domowego, gdyż nie jest ono tożsame z właścicielem nieruchomości.
REKLAMA
Gospodarstwo domowe to:
- osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
albo
- osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
W przypadku, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, każde z nich ma prawo do jednorazowego dodatku do pelletu. Jednak pod warunkiem, że każde z nich posiada odrębny adres.
Ile wyniesie dodatek do pelletu?
Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych używających pelletu jako głównego źródła ciepła wyniesie 3 000 zł. Zostanie on przyznany, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy.
Warunki przyznawania dodatku do pelletu
Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do pelletu będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do 11 sierpnia 2022 roku. Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania pelletem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie to paliwo.
Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego, zatem uzyskanie dodatku nie będzie uzależnione od dochodu.
Ważne! Dodatek do pelletu nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.
Dopłata do pelletu a podatek dochodowy
Projekt ustawy przewiduje przepisy zwalniające to świadczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych, wyłączające je spod egzekucji, czy skutkujące nieuwzględnianiem go przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.
Wniosek o dodatek do pelletu
Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o ten dodatek do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór ma być prosty i ujednolicony - analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również maja być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.
Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania do pelletu zostanie określony w rozporządzeniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do pelletu
Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Co to jest pellet?
Pellet to paliwo stałe pozyskiwane z biomasy. Jest on ekologicznym źródłem ogrzewania budynków. Ciepło uzyskuje się w specjalnych kotłach, przeznaczonych do spalania tego paliwa.
Popularne formy biomasy
Do produkcji pelletu drzewnego stosowane są trociny drzew liściastych i iglastych.
Inne dodatki do ogrzewania:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat