Dodatek do drewna opałowego - ile i dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
- Dla kogo dodatek do drewna opałowego?
- Dodatek do drewna również dla obcokrajowców
- Ile wyniesie dodatek do drewna opałowego?
- Zasady przyznawania dodatku do drewna na opał
- Wniosek o dodatek do drewna
- Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do drewna
Dla kogo dodatek do drewna opałowego?
Dofinansowanie do drewna ma być formą dopłaty do ogrzewania. Zasady jego udzielania mają być analogiczne dla tych przy dodatku węglowym. Otrzymają je Polacy ogrzewający swoje domy drewnem kawałkowym, po spełnieniu wymaganych warunków.
REKLAMA
Do otrzymania dopłaty do drewna na opał istotny będzie adres zamieszkania, a nie status prawny nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Dodatek do drewna otrzyma gospodarstwo domowe faktycznie zamieszkujące daną nieruchomość, a nie osoba będą jej właścicielem. Oczywiście właściciel również będzie mógł otrzymać dofinansowanie, ale pod warunkiem, że mieszka w tym lokum. Przy czym, jeśli w jednym budynku, w jednej jego części będzie mieszkał posiadacz nieruchomości, a w drugiej np. najemca, obu będzie przysługiwał dodatek.Jednak pod warunkiem, że lokale te są wyodrębnione i posiadają odrębny adres - w myśl zasady "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres". Zatem jeśli zamieszkują jeden dom, np. parter i piętro, wówczas przysługuje na ten dom tylko jeden dodatek do drewna.
Dodatek do drewna również dla obcokrajowców
Dodatek do drewna opałowego ma objąć także cudzoziemców. Mogą go otrzymać, gdy spełniają dodatkowo następujące warunki:
1. Posiadają miejsce zamieszkania w Polsce i przebywają w kraju na podstawie:
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy lub z udzieleniem mu ochrony uzupełniającej,
- uzyskali zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany.
3. Są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i posiadają miejsce zamieszkania, a także przebywają na terytorium Polski.
Ile wyniesie dodatek do drewna opałowego?
Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych używających drewna kawałkowego jako głównego źródła ciepła wyniesie 1 000 zł.
Urządzenia, które obejmuje dofinansowanie to:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- piec kaflowy na paliwo stałe
- zasilane drewnem kawałkowym.
Zasady przyznawania dodatku do drewna na opał
Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do drewna będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do 11 sierpnia 2022 roku.. Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania drewnem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie ten surowiec.
Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego, zatem uzyskanie dodatku nie będzie uzależnione od dochodu.
Ważne! Dodatek do drewna nie przysługuje gospodarstwom domowym, dla których pozytywnie rozpatrzono wniosek o dodatek węglowy.
Wniosek o dodatek do drewna
Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o dodatek do drewna do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór ma być prosty i ujednolicony - analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również mają być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.
Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do drewna
Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat