Dodatek do gazu LPG – dla kogo i na jakich warunkach?
REKLAMA
REKLAMA
- Dla kogo dodatek do gazu LPG?
- Ile wynosi dopłata do gazu?
- Warunki otrzymania dodatku do gazu
- Kto może starać się o dopłatę do gazu?
- Dodatek do gazu w ramach dodatku do ogrzewania - wniosek
- Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do gazu
Dla kogo dodatek do gazu LPG?
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami dofinansowanie do gazu mają otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe, które używają skroplonego gazu LPG do ogrzewania nieruchomości, którą zamieszkują. Będzie ono jednorazowym wsparciem w formie pieniężnej. Każda uprawniona osoba otrzyma pieniądze bezpośrednio „do ręki”.
REKLAMA
Ile wynosi dopłata do gazu?
Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest skroplony gaz LPG to kwota w wysokości 500 zł. Przy czym otrzyma go każde gospodarstwo domowe, a nie każdy właściciel nieruchomości. To istotne, gdyż często nieruchomość zamieszkują osoby nie będące właścicielem, np. najemcy, bądź też dwie oddzielne rodziny i więcej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli prowadzą one oddzielne gospodarstwa domowe przysługuje im odrębny dodatek do gazu. Muszą jednak posiadać odrębne adresy, gdyż działa tu zasada "jedne dodatek na jeden adres". Zatem lokalu w budynku muszę być wyodrębnione.
Warunki otrzymania dodatku do gazu
Dodatek do skroplonego gazu LPG ma być świadczeniem wypłacanym jako dodatek do ogrzewania – na analogicznych zasadach jak dodatek węglowy.
Podstawowym warunkiem będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania gazem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie gaz.
Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego.
Ważne! Dodatek do gazu nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy, bądź inny rodzaj dodatku do ogrzewania.
Kto może starać się o dopłatę do gazu?
REKLAMA
Dopłaty do ogrzewania będą przysługiwać na gospodarstwo domowe, a nie na źródło ogrzewania w nieruchomości. Zatem każda rodzina, która korzysta z gazu jako źródła ogrzewania, ma mieć do niego prawo. Przy czym nie musi to być rodzina w sensie formalnych. Mogą to być osoby tworzące związek i zamieszkujące w danej nieruchomości. Muszą jednak wspólnie gospodarować. Każde gospodarstwo domowe musi również posiadać odrębny adres. Osobom samotnie zamieszkującym lokum również przysługuje dofinansowanie do gazu w tej formie.
W sytuacji kiedy np. kilkupiętrowy budynek jest ogrzewany przez duży piec zaopatrujący kilka gospodarstw domowych mieszkających odrębnie i prowadzących własny budżet, każde z nich jest uprawnione do wypłaty kwoty po spełnieniu wymaganych warunków. Warunkiem jest, aby każde gospodarstwo domowe posiadało odrębny adres w myśl zasady "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres".
Ważne! Dodatek go gazu będzie przysługiwał niezależnie od zameldowania w miejscu zamieszkania, czy też posiadania tej nieruchomości na własność. Będzie on przysługiwał użytkownikom, czy też najemcom.
Dodatek do gazu w ramach dodatku do ogrzewania - wniosek
Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o dodatek do gazu do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór zostanie przygotowany i udostępniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po uchwaleniu ustawy. Ma on być prosty i ujednolicony analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również maja być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.
Gminy będą zobowiązane do wypłaty tego świadczenia w ciągu 30 dni od otrzymania formularza.
Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do gazu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw 23 sierpnia 2022 r. Zgodnie z zapowiedzią marszałek Elżbiety Witek ma być on procedowany w Sejmie na specjalnym posiedzeniu zwołanym w dniu 2 września 2022 roku.
Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Rządu dodatek do węgla ma wejść w życie pod koniec września, najpóźniej w październiku. Wówczas będzie można złożyć wniosek o dodatek do gazu LPG.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat