REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
rozwiń >

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy – instrukcja krok po kroku

Krok. 1 Nazwa urzędu

W pierwszej kolejności wpisz informację do kogo kierujesz wniosek. Formularze o dodatek węglowy będą rozpatrywały urzędy ze względu na miejsce zamieszkania. Wpisz zatem nazwę urzędu, któremu podlega twój adres zamieszkania.

REKLAMA

Może to być: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok. 2 Dane osobowe

Następnie uzupełnij swoje dane osobowe. Wpisz kolejno swoje imię (jeśli posiadasz dwa uzupełnij obydwa), nazwisko, obywatelstwo, a także numer PESEL.

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Do wypełnienia przez obcokrajowców, którym przysługuje prawo do dofinansowania do węgla

Jeśli nie posiadasz numeru PESEL podaj nazwę i numer dokumentu na podstawie, którego przysługuje Ci dodatek do węgla. Obcokrajowcom posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce i przebywającym na jej terenie również przysługuje dofinansowanie do węgla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Miejsce zamieszkania

W kolej części zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych dotyczących twojego miejsca zamieszkania. Wpisz nazwę urzędu, którą zamieszkujesz, a następnie podaj dokładny adres zamieszkania.
Jeśli chcesz zostać powiadomiony o przyznanym Ci dodatku węglowym drogą elektroniczną podaj również swój adres e_mail. Nie jest to część obowiązkowa, a wypłata świadczenia nie jest uzależniona od przekazania takiej decyzji.

Adres zamieszkania

Adres zamieszkania

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Ważne! Członkowie gospodarstwa domowego nie muszą być zameldowani pod tym adresem.

Krok 4. Forma wypłaty [przelew na rachunek bankowy bądź gotówka]

Tą część wypełnij, jeśli chcesz otrzymać dopłatę do węgla na rachunek bankowy. Nie jest to jedyna forma. Możesz go otrzymać również w formie gotówki „do ręki”. Nie zapomnij podać właściciela rachunku bankowego w miejscu poniżej.

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 5. Dane członków gospodarstwa domowego

Druga część druku przeznaczona jest do przekazania danych wszystkich członków gospodarstwa domowego, które ma prawo do dodatku węglowego. Pamiętaj, że jest jedno dofinansowanie przysługuje na jedno domostwo, a nie na jedną osobę je zamieszkującą.

W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego świadczenie zostanie przyznane pierwszej osobie, która złożyła wniosek. Pozostałe zostaną odrzucone.

Jeśli liczy ono więcej niż sześć osób, dane pozostałych wpisz na drugim formularzu.

Dane członków gospodarstwa domowego

Dane członków gospodarstwa domowego

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 6. Główne źródła ogrzewania domu

Następnie w formularzu zaznacz jedno – główne, źródło ogrzewania. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, bądź  piec kaflowy. Wystarczy, że podasz jedno źródło, nawet w sytuacji, gdy jest ich w domu więcej. Ważne jednak, aby główne źródło ciepła było zasilane węglem. 

Przez paliwa stałe rozumie się: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy przysługuje również gospodarstwom domowym, które ogrzewają się piecami na ekomiał i ekogroszek.

Ważne! Wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Źródło ogrzewania domu

Źródło ogrzewania domu

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 7. Rodzaj nieruchomości

W tej części przekaż informację o rodzaju nieruchomości, w której znajduje się twoje gospodarstwo domowe. Do wyboru masz dom jednorodzinny, dom wielorodzinny (blok, bądź kamienicę) w którym znajduje się źródło ciepła, i budynek, który jest zasilany zewnętrznym źródłem ciepła, np. poprzez sieć ciepłowniczą.

Rodzaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 8. Oświadczenie o podaniu prawdziwych danych, po rygorem odpowiedzialności karnej

W ostatniej części wypełnij oświadczenie, w którym potwierdzasz, że złożone przez ciebie dane są zgodne z prawdą, a także, że nie skorzystałeś z ceny gwarantowanej przy zakupie węgla – o dofinansowanie możesz się ubiegać również w przypadku, gdy już kupiłeś ten surowiec. Nie ma konieczności przedstawiania faktury za ten zakup. Przeznaczenie otrzymanych środków również nie będzie weryfikowane.

Ważne! Nie zapomnij złożyć odręcznego podpisu pod wnioskiem. Możesz również każdą stronę opatrzeć parafą – nie jest to jednak warunek konieczny.

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Załączniki - co do zasady nie ma powszechnie wymaganych dodatkowych dokumentów. Są wymagane tylko w poszczególnych przypadkach, np. w przypadku, gdy jesteś wnioskodawcą, którego ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą [przez kotłownię zasilaną węglem kamiennym, znajdującą się w innym budynku], musisz załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku, zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wzór wniosku o dodatek do węgla

Do pobrania wniosek o dodatek węglowy w formie doc

Inne dodatki do ogrzewania:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ o sztucznej inteligencji. Test wiedzy z ciekawostkami! 10/12 to świetny wynik
Czy wiesz, jak działa sztuczna inteligencja (AI) i jakie ma zastosowania? Przygotowaliśmy dla Ciebie ekscytujący quiz, który pozwoli Ci sprawdzić swoją wiedzę na temat tej fascynującej dziedziny. Odpowiedz na 12 pytań z ciekawostkami o sztucznej inteligencji i przekonaj się, czy jesteś prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie!
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta RP? Decyzja PiS w niedzielę o godz. 16. Natomiast KO ogłosiła już Trzaskowskiego swoim kandydatem

Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta RP? W niedzielę o godz. 16 odbędzie się w Krakowie obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek. Natomiast Rafał Trzaskowski jest już oficjalnie kandydatem KO w wyborach prezydenckich.

2760 zł co miesiąc do pensji. Nowe zasady dopłat dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało podniesienie kwot dofinansowania do wynagrodzeń osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku pracowników zaliczonych do znacznego stopni niepełnosprawności dopłata do pensji sięgnie 2760 zł. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie trafił już do wykazu prac rządu.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.

REKLAMA

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

PIP: Problemy z wykorzystaniem laptopa w pracy przez osoby niepełnosprawne. Skorzystaj z medycyny pracy

Problem polega na tym, że przepisy regulują zasady organizacji stanowiska pracy, gdy pracownik pracuje na laptopie. Wtedy na takim stanowisku muszą się znaleźć np. dodatkowy monitor, dodatkowa klawiatura, podstawka. Ale w przypadku osób niepełnosprawnych jest możliwość, że taka organizacja miejsca pracy nie będzie odpowiadała stopniu i rodzajowi niepełnosprawności, z którymi boryka się pracownik. Co wtedy?

REKLAMA

Obowiązek instalacji czujki dymu i czujki czadu w każdym mieszkaniu i domu? Od kiedy? Nowe przepisy MSWiA już w Dzienniku Ustaw

W czasie konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie 22 listopada 2024 r. (to Europejski Dzień Czujki Dymu) minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przekazał, że dzień wcześniej podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki odnośnie stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu). Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

QUIZ. Dopasuj bohatera do polskiego serialu. Wynik 20/20 to rewelacja
Wszyscy kochamy polskie seriale. Zarówno te kultowe z PRL-u i lat 90., jak i nowe produkcje, zdobywające dzięki platformom streamingowym uznanie na całym świecie. Ale czy zawsze potrafimy skojarzyć postać z konkretnym tytułem? Rozwiąż nasz nowy quiz i przetestuj swoją wiedzę w tym temacie.

REKLAMA