Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
rozwiń więcej
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? / Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
rozwiń >

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy – instrukcja krok po kroku

Krok. 1 Nazwa urzędu

W pierwszej kolejności wpisz informację do kogo kierujesz wniosek. Formularze o dodatek węglowy będą rozpatrywały urzędy ze względu na miejsce zamieszkania. Wpisz zatem nazwę urzędu, któremu podlega twój adres zamieszkania.

Może to być: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok. 2 Dane osobowe

Następnie uzupełnij swoje dane osobowe. Wpisz kolejno swoje imię (jeśli posiadasz dwa uzupełnij obydwa), nazwisko, obywatelstwo, a także numer PESEL.

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Do wypełnienia przez obcokrajowców, którym przysługuje prawo do dofinansowania do węgla

Jeśli nie posiadasz numeru PESEL podaj nazwę i numer dokumentu na podstawie, którego przysługuje Ci dodatek do węgla. Obcokrajowcom posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce i przebywającym na jej terenie również przysługuje dofinansowanie do węgla.

Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Miejsce zamieszkania

W kolej części zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych dotyczących twojego miejsca zamieszkania. Wpisz nazwę urzędu, którą zamieszkujesz, a następnie podaj dokładny adres zamieszkania.
Jeśli chcesz zostać powiadomiony o przyznanym Ci dodatku węglowym drogą elektroniczną podaj również swój adres e_mail. Nie jest to część obowiązkowa, a wypłata świadczenia nie jest uzależniona od przekazania takiej decyzji.

Adres zamieszkania

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Ważne! Członkowie gospodarstwa domowego nie muszą być zameldowani pod tym adresem.

Krok 4. Forma wypłaty [przelew na rachunek bankowy bądź gotówka]

Tą część wypełnij, jeśli chcesz otrzymać dopłatę do węgla na rachunek bankowy. Nie jest to jedyna forma. Możesz go otrzymać również w formie gotówki „do ręki”. Nie zapomnij podać właściciela rachunku bankowego w miejscu poniżej.

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 5. Dane członków gospodarstwa domowego

Druga część druku przeznaczona jest do przekazania danych wszystkich członków gospodarstwa domowego, które ma prawo do dodatku węglowego. Pamiętaj, że jest jedno dofinansowanie przysługuje na jedno domostwo, a nie na jedną osobę je zamieszkującą.

W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego świadczenie zostanie przyznane pierwszej osobie, która złożyła wniosek. Pozostałe zostaną odrzucone.

Jeśli liczy ono więcej niż sześć osób, dane pozostałych wpisz na drugim formularzu.

Dane członków gospodarstwa domowego

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 6. Główne źródła ogrzewania domu

Następnie w formularzu zaznacz jedno – główne, źródło ogrzewania. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, bądź  piec kaflowy. Wystarczy, że podasz jedno źródło, nawet w sytuacji, gdy jest ich w domu więcej. Ważne jednak, aby główne źródło ciepła było zasilane węglem. 

Przez paliwa stałe rozumie się: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy przysługuje również gospodarstwom domowym, które ogrzewają się piecami na ekomiał i ekogroszek.

Ważne! Wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Źródło ogrzewania domu

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 7. Rodzaj nieruchomości

W tej części przekaż informację o rodzaju nieruchomości, w której znajduje się twoje gospodarstwo domowe. Do wyboru masz dom jednorodzinny, dom wielorodzinny (blok, bądź kamienicę) w którym znajduje się źródło ciepła, i budynek, który jest zasilany zewnętrznym źródłem ciepła, np. poprzez sieć ciepłowniczą.

Rodzaj nieruchomości

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 8. Oświadczenie o podaniu prawdziwych danych, po rygorem odpowiedzialności karnej

W ostatniej części wypełnij oświadczenie, w którym potwierdzasz, że złożone przez ciebie dane są zgodne z prawdą, a także, że nie skorzystałeś z ceny gwarantowanej przy zakupie węgla – o dofinansowanie możesz się ubiegać również w przypadku, gdy już kupiłeś ten surowiec. Nie ma konieczności przedstawiania faktury za ten zakup. Przeznaczenie otrzymanych środków również nie będzie weryfikowane.

Ważne! Nie zapomnij złożyć odręcznego podpisu pod wnioskiem. Możesz również każdą stronę opatrzeć parafą – nie jest to jednak warunek konieczny.

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Załączniki - co do zasady nie ma powszechnie wymaganych dodatkowych dokumentów. Są wymagane tylko w poszczególnych przypadkach, np. w przypadku, gdy jesteś wnioskodawcą, którego ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą [przez kotłownię zasilaną węglem kamiennym, znajdującą się w innym budynku], musisz załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku, zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wzór wniosku o dodatek do węgla

Do pobrania wniosek o dodatek węglowy w formie doc

Inne dodatki do ogrzewania:

Prawo
Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.
01 lip 2024

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?
01 lip 2024

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]
01 lip 2024

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS
01 lip 2024

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]
01 lip 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Nietrzeźwość rodzica przy sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Co na to prawo?
01 lip 2024

Niedawno w jednym ze znanych polskich seriali pojawił się dość ciekawy wątek. Kobieta, wskutek splotu niefortunnych zdarzeń, sprawowała opiekę nad swoim synem będąc w stanie nietrzeźwości. Jeden z mężczyzn, który był tego świadkiem wezwał Policję. Od tego momentu zaczęły się dla tej kobiety problemy związane z próbą odebrania jej władzy rodzicielskiej przez Sąd opiekuńczy. Czy taki scenariusz jest możliwy w realnym życiu? Niestety tak, ale będzie to zależeć od kilku czynników.

Bilet miesięczny za 50 zł na transport lokalny w całym kraju? Czy rząd spełni postulaty Ostatniego Pokolenia?
01 lip 2024

Aktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie zablokowali 1 lipca 2024 r. rano Wisłostradę na wysokości Zamku Królewskiego w kierunku Żoliborza. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec planu rządu Donalda Tuska rozbudowy autostrad i dróg ekspresowych. "Policja usunęła z jezdni 10 siedzących na jezdni osób i skierowała do sądu wnioski o ich ukaranie" - przekazał PAP podkom. Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji.

Chcesz jechać na urlop w czasie zwolnienia? Sprawdź, co wolno na L4, w czasie którego można chodzić,
01 lip 2024

Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?

W 2025 r. podwyżka o 9,05% świadczenia pielęgnacyjnego. 0% dla zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł
30 cze 2024

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 

Socjolog: dla autysty pobyt w DPS-ie, jak dla osoby na wózku dom ze schodami bez windy. Nowe przepisy o mieszkalnictwie wspomaganym dla niepełnosprawnych
29 cze 2024

Powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami adekwatnymi dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, powiedziała PAP, że dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy.

pokaż więcej
Proszę czekać...