Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
REKLAMA
REKLAMA
Skorzystanie z wakacji kredytowych a zdolność kredytowa
„Bardzo nas cieszy, że nie tylko kolejne banki ale również Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia – wakacji kredytowych - nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK” – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
REKLAMA
REKLAMA
O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Także Biuro Informacji Kredytowej w informacji dla PAP potwierdziło, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na ocenę, jakiej dokonuje BIK.
„Banki przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach objętych +wakacjami kredytowymi+. Informacja o korzystaniu z +wakacji kredytowych+ nie wpływa negatywnie na ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring BIK. Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z +wakacji+ może również być brany pod uwagę” – podało biuro prasowe BIK w informacji przesłanej PAP.
Jakie działania podejmuje BIK?
BIK jest instytucją, która gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce. Jest to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.
„Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie jest z definicji informacją obciążającą klienta banku. Zawsze ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy od banku, który ocenia, czy chce sprzedać klientowi produkt bankowy i na tym zarobić, czy nie” – dodała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Zasady skorzystania z urlopu od kredytu hipotecznego
Zgodnie z przepisami ustawy o wsparciu kredytobiorców, każdy spłacający kredyt w złotych zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe może wnioskować do banku o zawieszenie obsługi kredytu. Można skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu na 4 miesiące w tym roku i na 4 miesiące – po jednym na kwartał – w roku 2023.
autor: Marek Siudaj
ms/ je/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA