Dodatek węglowy bez kryterium dochodowego
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek węglowy w 2022 a wysokość dochodu
Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że nie będzie kryteriów dochodowych przy wypłacaniu dodatku węglowego.
REKLAMA
Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego.
Dodatek węglowy w 2022 - dla kogo?
Dofinansowanie do zakupu węgla będzie dedykowane dla wszystkich domów ogrzewanych węglem, które zgłosiły go jako źródło ciepła w deklaracji do Centralnej Ewidencji i Emisyjności Budynków. Przy czym kwota ta będzie przysługiwała na poszczególne gospodarstwo domowe, a nie na każdego członka. Jeśli wniosek zostanie złożony przez kilku domowników, zostaną one potraktowane jako jedne wniosek, a świadczenie zostanie wypłacone tylko jednemu z wnioskodawców.
Od kiedy będzie wypłacany dodatek osłonowy do zakupu węgla?
Minister wyjaśniła, że wnioski będzie można składać do gmin zaraz po wejściu w życie ustawy. Ich przyjmowanie będzie trwało do 30 listopada. Urząd gminy będzie miał miesiąc na jego rozpatrzenie.
Co z ustawą o cenie gwarantowanej i rekompensacie do ceny węgla?
Minister Moskwa zapowiedziała likwidację dodatku do zakupu węgla, która miała trafić do sprzedawców, mocą ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 lipca br. Na jej podstawie kupujący węgiel miał mieć cenę gwarantowaną w wysokości 996,60 zł za tonę węgla. Sprzedawca zaś otrzymałby z budżetu państwa rekompensatę ze cenę niższą niż rynkową w wysokości 1073,13. Rozwiązanie to ma jednak zostać zastąpione dodatkiem węglowym, który trafi bezpośrednio do odbiorcy indywidualnego.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA