Izba Odpowiedzialności Zawodowej rozpoczyna działalność
REKLAMA
REKLAMA
- Rzecznik SN: rozpoczyna działalność Izba Odpowiedzialności Zawodowej
- Jak będzie funkcjonowała Izba Odpowiedzialności Zawodowej?
- Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Rzecznik SN: rozpoczyna działalność Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Wczoraj zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, a dzisiaj rozpoczyna działalność Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN – poinformował w piątek rzecznik tego sądu Aleksander Stępkowski. Wyznaczono już pięciu sędziów, którzy będą tymczasowo orzekali w nowej izbie i osobę kierującą jej pracami - dodał.
REKLAMA
Sędzia Stępkowski podczas konferencji prasowej podkreślił, że w piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o SN. "W związku z tym w dniu wczorajszym zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna SN, a dzisiaj rozpoczyna działalność Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN" – powiedział.
Jak będzie funkcjonowała Izba Odpowiedzialności Zawodowej?
REKLAMA
Poinformował, że wydane już zostały rozporządzenia w sprawie funkcjonowania nowej izby. Zgodnie z nimi wyznaczono m.in. pięcioro sędziów, którzy tymczasowo będą orzekali w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Chodzi o sędziów: Dariusza Kalę, Marka Siwka, Małgorzatę Wiącek - Wiaderek, Krzysztofa Wiaka i Wiesława Kozielewicza. Ten ostatni będzie kierował nową Izbą do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję.
Jak mówił sędzia Kozielewicz, do czasu formalnego powołania Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się jedynie sprawami nie cierpiącymi zwłoki. Chodzi o przypadki, w których sędzia popełnił przestępstwo i został złapany na gorącym uczynku oraz sytuacje, w których rzecznik dyscyplinarny będzie chciał wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego sądu okręgowego lub apelacyjnego.
Sędzia Kozielewicz wyraził przekonanie, że wchodząca w piątek w życie nowelizacja ustawy o SN stwarza szansę na uregulowanie kwestii spornych w obszarze odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. "Nie jest to może krok, który zadowalałby mnie w 100 procentach, można by kilka innych rzeczy przy tej okazji poprawić, ale uważam jest to dobry początek dokonywania korekt w modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów" – powiedział sędzia Kozielewicz.
Rzecznik SN poinformował, że szereg zarządzeń ws. funkcjonowania nowej Izby wydała w zastępstwie I prezes SN, prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka. W rozporządzeniach tych określono dokładnie właściwości dwóch wydziałów nowej Izby i zarządzono o przekazaniu akt z likwidowanej izby do nowoutworzonej. "Proces zmiany przebiega bez zakłóceń" – powiedział sędzia Stępkowski.
Pytany o dalsze losy sędziów ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej powiedział, że jeszcze w piątek otrzymają oni propozycję orzekania w którejś z Izb Sądu Najwyższego.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
REKLAMA
W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie. Wątpliwości co do tego wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.
Sędziowie orzekający dotychczas w Izbie Dyscyplinarnej mogą zostać przeniesieni do innej izby, zaproponowanej przez I prezes SN lub przejść w stan spoczynku. Sędziowie ci będą mieli tydzień na zdecydowanie i poinformowanie o przyjęciu propozycji lub jej odmowie.
Sędziowie likwidowanej izby, którzy zdecydują się jednak pozostać w SN, będą brali udział w losowaniu do nowej izby. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy z tych sędziów znajdą się ostatecznie w składzie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Losowanie sędziów do tej izby - jak zapowiedziano - odbędzie się między 5 a 16 sierpnia podczas Kolegium SN, które zwoła prezes Manowska. Spośród wszystkich sędziów SN (z wyjątkiem I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego i prasowego) wylosowanych zostanie 33 kandydatów, którzy będą niezwłocznie przedstawieni prezydentowi. Ten z kolei dokona ostatecznego wyboru 11 sędziów, którzy będą orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.(PAP)
Autor: Mateusz Mikowski
mm/ godl/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat