Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą
REKLAMA
REKLAMA
Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego a rezerwy gazu w Polsce
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
REKLAMA
"To projekt ustawy, który pozwala, by bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce" - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.
Ochrona odbiorców indywidualnych przed wzrostami cen gazu
Jak dodał, projekt zakłada też przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.
"To ważny element ustawy - zapewnienie ochrony taryfowej gospodarstw domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, by zrekompensować wysokie ceny gazu, których można się spodziewać, już są widoczne, a potencjalne działania Rosji mogą doprowadzić do kolejnego wzrostu cen gazu - mówię o potencjalnym zakręceniu dopływu gazu do Niemiec" - powiedział Müller.
Wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego - trwają pracę nad ustawą
REKLAMA
CIR podało w komunikacie, że rząd chce wzmocnić system bezpieczeństwa gazowego państwa oraz zawczasu przeciwdziałać pojawiającym się ryzykom gospodarczym, wynikającym z dynamicznej sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych. Jak podano, wzrosty cen gazu ziemnego, spowodowane działaniami rosyjskiego Gazpromu, wymagają szczególnych instrumentów prawnych, które zapewnią możliwość sprawnego reagowania w każdej sytuacji.
"Dzięki działaniom rządu zmierzającym do uniezależnienia się naszego kraju od dostaw gazu z kierunku wschodniego, polskie przedsiębiorstwa pokrywają zapotrzebowanie na ten surowiec innymi dostępnymi ścieżkami dostaw. Jednak obecna sytuacja geopolityczna, związana z inwazją Rosji na Ukrainę i przyczyniająca się do bezprecedensowych wzrostów cen gazu ziemnego na rynkach europejskich, wymaga wzmocnienia polskiego systemu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych" - napisano w komunikacie prasowym.
Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że do 50 dni wydłużony zostanie okres, w którym obowiązkowe zapasy gazu ziemnego powinny zostać dostarczone do systemu gazowego. Rozwiązanie umożliwi bardziej elastyczne zarządzanie posiadanymi pojemnościami magazynowymi, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
REKLAMA
Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. Jak podano, zmiana pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw gazu, a przedłużenie zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozwoli zapobiec nadmiernemu wzrostowi ceny tego paliwa dla mniejszych odbiorców, w tym gospodarstw domowych.
Ponadto, minister klimatu i środowiska będzie mógł zmniejszyć w 2022 r. lub 2023 r. wymóg dotyczący ilości gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej. Obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie zostanie także zawieszony w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.
Nowe przepisy maja wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
pel/ asa/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat