Prawo do aborcji zostanie uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE?
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do aborcji w Karcie Praw Podstawowych UE?
Parlament Europejski chce, by prawo do aborcji zostało wpisane do Karty Praw Podstawowych. W czwartkowym głosowaniu „zdecydowanie potępił regres w zakresie praw kobiet, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w USA i niektórych państwach członkowskich UE”.
REKLAMA
PE chce zapewnienie prawa do aborcji w związku ze specjalnymi okolicznościami
REKLAMA
Rezolucja „w sprawie decyzji Sądu Najwyższego USA o zniesieniu praw do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz konieczności ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet w UE" została przyjęta przy 324 za, 155 przeciw i 38 wstrzymujących się głosach. Zdaniem PE należy przedłożyć Radzie propozycję zmiany art. 7 Karty, dodając, że „każdy ma prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji”. Posłowie oczekują, że Rada Europejska spotka się w celu przedyskutowania rewizji traktatów UE.
Posłowie do PE „wyrażają swoją solidarność i wsparcie dla kobiet i dziewcząt w Stanach Zjednoczonych, jak również dla osób zaangażowanych zarówno w zapewnianie, jak i wspieranie prawa i dostępu do legalnej i bezpiecznej opieki aborcyjnej w tak trudnych okolicznościach”. Biorąc to pod uwagę, „wzywają Kongres USA do przyjęcia ustawy, która chroniłaby aborcję na szczeblu federalnym”.
Są również zaniepokojeni „możliwym wzrostem finansowania dla grup antygenderowych i anty-choice na świecie, w tym w Europie”. Wzywają państwa członkowskie do „dekryminalizacji aborcji oraz do usunięcia i zwalczania pozostałych prawnych, finansowych, społecznych i praktycznych ograniczeń, które nadal utrudniają dostęp w niektórych państwach członkowskich”.
W rezolucji czytamy, że kraje UE powinny zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych, opieki prenatalnej i macierzyńskiej, dobrowolnego planowania rodziny, usług przyjaznych młodzieży oraz do profilaktyki, leczenia i wsparcia HIV. Komisja i państwa członkowskie „powinny zwiększyć poparcie polityczne dla obrońców praw człowieka i świadczeniodawców pracujących na rzecz rozwoju zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych”.
Ze Strasburga Łukasz Osiński
luo/ tebe/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat