- Dofinansowanie termomodernizacji
- Obniżenie norm jakościowych nie oznacza dowolności w kwestii ogrzewania
- Obniżenie norm jakościowych z powodu niedoboru surowców
- Samorządy a uchwały antysmogowe
Dofinansowanie termomodernizacji
"Pierwszym programem, który rusza jest Czyste Powietrze (Plus - PAP) 15 lipca". To "kolejna runda, rewolucyjna, bo z prefinansowaniem 50 proc., podwyższone progi o 10 tysięcy, 47 tysięcy, 79 tysięcy dofinansowania maksymalnego na kompleksową termomodernizację, szybka ścieżka (...) wypłaty drugiej transzy oznacza, że część gospodarstw domowych będzie mogła jeszcze w tym roku przeprowadzić termomodernizację" - wskazała.
Obniżenie norm jakościowych nie oznacza dowolności w kwestii ogrzewania
Jak zaznaczyła szefowa MKiŚ "nie jest prawdą to co pojawia się w przestrzeni publicznej, że zniesienie tych norm pozwala palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania" - odpowiedziała minister. "Przypominam, że jesteśmy w sytuacji wojny. Nie mówimy o powszechności, mówimy o sytuacjach wyjątkowych, kiedy ktoś ma piec jeszcze niezmieniony, jeszcze nie skorzystał ze wsparcia, i w tej sytuacji wyjątkowej będzie potrzebował - i tu, żeby nie używać złych argumentów - to będzie węgiel, to będzie produkt nadający się do spalania i nie generujący negatywnych skutków środowiskowych" - dodała.
Obniżenie norm jakościowych z powodu niedoboru surowców
Szefowa MKiŚ oceniła, że "są sytuacje wyjątkowe". "Mamy wojnę, priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i to, aby była ciepła woda i żeby były ciepłe kaloryfery. Tym się kierowaliśmy podejmując tę decyzję (o zniesieniu norm jakościowych - PAP)" - podkreśliła.
Samorządy a uchwały antysmogowe
Minister została zapytana, jak zniesienie norm jakościowych ma się do faktu, że samorządowych uchwał antysmogowych. "Samorząd w każdej chwili ma prawo zawiesić uchwałę, tak ja miałam prawo zawiesić rozporządzenie" - odparła. (PAP)