REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie podwyżki 500+

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Nie będzie podwyżki 500+
Nie będzie podwyżki 500+
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.

Podwyżka 500+ nie jest obecnie brana pod uwagę

Szefowa MRiPS w czwartek w Radiu Wrocław pytana była, czy w najbliższych miesiącach przewidywane są podwyżki świadczeń socjalnych, w tym 500+.

REKLAMA

- Świadczenie 500+ będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest. W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania tego świadczenia – oznajmiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

REKLAMA

- Od samego początku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy, inwestowanie w rodzinę jest naszym priorytetem i dalej tę politykę będziemy realizować. Ale nie tylko poprzez bezpośrednie zwiększanie świadczeń, ale poprzez wprowadzanie nowych. Dlatego też sztandarowe świadczenie "Rodzina 500 plus", gdzie blisko 200 mld zł trafiło już do polskich rodzin, będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest – zapowiedziała Maląg.

 - W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania i w budżecie nie planowaliśmy zwiększania tego świadczenia. Jarosław Kaczyński też już jednoznacznie się do tego odniósł – wskazała minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd stawia na dodatkowe świadczenia, a nie na zwiększenie świadczenia 500+

Dodała przy tym, że w tym roku wprowadzono dodatkowe świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także dofinansowanie do opieki żłobkowej.

- W międzyczasie został wprowadzony Dobry start+, a więc przede wszystkim przyjmujemy taką politykę, że rozszerzamy zakres świadczeń – mówiła.

Wiek emerytalny pozostanie bez zmian

Minister pytana była także o to, czy rząd rozważa podwyższenie wieku emerytalnego.

REKLAMA

- Nie po to przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, aby wydłużać ten wiek – podkreśliła, dodając, że wiek emerytalny to przede wszystkim przywilej. Jak mówiła, są osoby, które chcą pracować dłużej, czują się jeszcze na siłach i chcą wprowadzać młode pokolenia na rynek pracy.

- Mamy bardzo niskie bezrobocie w Polsce. Ręce do pracy są potrzebne, a wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem tym bardziej, dlatego też my już teraz wprowadziliśmy w tym roku, od 1 stycznia, tzw. PIT zero dla seniorów, czyli te osoby, które nabędą prawo do emerytury, a nie przechodzą jeszcze na tę emeryturę, chcą dalej pracować, nie mają odprowadzanego podatku do kwoty 85 tys. zł, plus oczywiście kwota wolna od podatku 30-tysięczna. To jest ta zachęta  – tłumaczyła.

Dodała, że pracodawcy też już widzą, że jest potrzeba, aby zachęcać osoby w wieku emerytalnym do ewentualnego dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i starają się wprowadzać elastyczne formy zatrudnienia.

- A więc my przede wszystkim staramy się wprowadzać takie zachęty systemowe, (….) ale absolutnie nie wydłużamy i nie planujemy wydłużyć tego wieku emerytalnego. Dlatego też, kiedy wokół KPO pojawiło się dużo informacji – bo opozycja tak próbuje gdzieś tam wyciągać rzeczy, które nie są prawdziwe – to jednoznacznie pokazujemy, że właśnie ten wskaźnik, o którym mówi Unia Europejska, my mamy wykonany w Polsce- – mówiła Maląg.

Co z emeryturami stażowymi?

Przypomniała też, że w Sejmie są złożone dwa projekty o emeryturach stażowych – projekt prezydenta Andrzeja Dudy i projekt Solidarności.

- Myślę, że przyjdzie czas, kiedy w komisji będzie praca nad tymi dwoma projektami, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla Polaków i oczywiście takie rozwiązanie, które będzie mogło być też przyjęte i będzie miało swoje odzwierciedlenie w sytuacji emerytalno-rentowej – dodała.

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ joz/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA