Wakacje kredytowe 2022
45 posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 29 i 30 czerwca. Senatorowie zajmą się przede wszystkim ustawami, uchwalonymi przez Sejm 9 czerwca br., m.in. ustawą wprowadzająca wakacje kredytowe 2022.
Mają one zostać wprowadzone mocą ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ma ona wprowadzić mechanizmy pomocy kredytobiorcom, m.in. przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania umowy o kredyt hipoteczny zawarty w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
W ustawie zostały zawarte także przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. Ustawa wydłuża też działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.
Etap procesu legislacyjnego wakacji kredytowych 2022
Wakacje kredytowe, które mają zostać wprowadzone jeszcze w sierpniu 2022 roku, zostały uchwalone przez Sejm w ramach ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza mechanizmy pomocy kredytobiorcom.
W kolejnym etapie trawią one pod obrady Senatu. Ten może przyjąć ustawę bez zmian, wprowadzić do niej poprawki, bądź odrzucić w całości. W pierwszym przypadku marszałek sejmu przekazuje ustawę do podpisu prezydenta. W drugiej i trzeciej zaś dokument wraca do Sejmu, który będzie rozpatrywał poprawki i głosował nad nimi. Do ich odrzucenia niezbędna jest bezwzględna liczba głosów.
Po przejściu ustawy przez Sejm i Senat marszałek sejmu przekazuje ustawę w ostatecznej treści do podpisu prezydenta. Jeśli nie budzi ona jego zastrzeżeń, wówczas ją podpisuje zarządza jej publikację w „Dzienniku Ustaw”. Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej opublikowania, chyba że jest określony inny termin jej wejścia w życie.