Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Klauzule waloryzacyjne do umów
Rząd pracuje nad ustawą umożliwiającą przedsiębiorcom waloryzację kontraktów w zamówieniach publicznych. Chodzi przede wszystkim o wzrost cen materiałów. Zgodnie z prawem klauzule waloryzacyjne zostały wprowadzone jako obowiązkowe 1 stycznia 2021 roku. Ale tylko dla części kategorii umów.
REKLAMA
- Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach – zapowiada wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Klauzule waloryzacyjne – zasady ich dodania do już podpisanych umów
Wykonawca i zamawiający będą mogli zmienić umowę zawartą przed 1 stycznia 2021 roku, dodając klauzulę waloryzacyjną. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy wykonawca wykaże zamawiającemu realny wpływ zmiany ceny materiałów lub kosztów na łączny koszt realizacji przez niego zamówienia.
Projektowane rozwiązanie ma umożliwić dwie możliwości zmiany w umowie:
- Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy z zachowaniem ryzyk pomiędzy stronami 50% na 50%,
- Zmiana zakresu świadczenia bądź terminu wykonania umowy, jej części, lub czasowe zawieszenia wykonania umowy lub jej części.
Opracowywany w resorcie rozwoju i technologii projekt ma charakter specustawy, uzupełniającej istniejące regulacje o przepisy dodatkowo gwarantujące możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej.
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych
Zmiana obowiązujących przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma rozszerzyć katalog umów objętych obowiązkowych wprowadzeniem do nich klauzuli waloryzacyjnej. Mają one być obowiązkowo również w umowach na dostawę i w umowach na roboty budowlane i usługi zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy – obecnie dotyczy to umów na 12 miesięcy.
Celem zmiany jest systemowe usprawnienie procesu realizacji przyszłych umów.
Klauzula waloryzacyjna – co to jest
Jest to zapis w umowie umożliwiający uzależnienie końcowego wynagrodzenia w zależności od innego miernika wartości niż pieniądz. Zatem nie określa się w kontrakcie ściśle określonej kwoty za wykonanie zlecenia, a ustala mechanizm do jego obliczenia, np. uwzględniając zmiany cen materiałów.
Mierniki najczęściej stosowane w klauzulach waloryzacyjnych:
- Indeksowy, np. uzależniony od stopy inflacji
- Walutowy,
- Towarowy,
- Złoto
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat