Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
REKLAMA
REKLAMA
Gotowe projekty domów do 70 m2 w ramach programu Dom bez formalności
Główny Nadzór Budowlany udostępnił 70 darmowych gotowych projektów domów, możliwych do budowy w ramach programu Dom bez formalności. Umożliwia on budowę domu do 70 m2 bez konieczności zatrudnienia kierownika budowy, bez prowadzenia dziennika budowy
REKLAMA
Dom bez formalności, czyli dom do 70 m2 bez pozwolenia – podstawowe założenia
Program Dom 70 m2 działa w Polskiej przestrzeni od 3 stycznia 2022 roku. Jego podstawowym założeniem jest skrócenie procesu formalnego do minimum. Jest on nazywany również Domem bez formalności. Podstawowe założenia to: brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy, brak dziennika budowy i brak pozwolenia na budowę – wystarczy jej zgłoszenie.
Dom bez formalności – założenia
Każda osoba posiadająca grunt pod zabudowę mieszkaniową może wybudować na niej dom o powierzchni nie przekraczającej 70 m2 z uproszczoną procedurą. Musi być on jednak przeznaczony na cele mieszkaniowe. Ponadto musi on być wolnostojący i nie może mieć więcej kondygnacji niż dwie.
Dodatkowym ułatwieniem jest brak konieczności oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę. Inwestor może zacząć budowę niezwłocznie po zgłoszeniu budowy.
Ponadto budowa musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bądź na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, która jest wydawana w przypadku braku tego pierwszego.
Dokumenty potrzebne do budowy domu do 70 m2 w ramach Domu bez formalności
Inwestor musi dostarczyć:
- Zgłoszenie
- Projekt architektoniczno-budowlany
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu
- Oświadczenia:
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- Oświadczeni o tym, że budowa będzie prowadzona w celach zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
- Oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową,
- Oświadczenie, że dokumentacja jest kompletna.
Dom bez formalności a projekt budowlany
Zgodnie z ustawą inwestor nie musi składać projektu budowlanego opracowanego przez uprawnionego architekta. Wystarczający jest szkic lub rysunek planowanej zabudowy. Musi on być jednak zgodny z podstawowymi założeniami, czyli: powierzchnia zabudowy domu nie może przekraczać 70 m2, musi być wolnostojący i maksymalnie dwukondygnacyjny, a jego obszar oddziaływania w całości musi mieścić się na działce, na której został zaprojektowany.
Dom bez formalności – kto odpowiada za realizację budowy
Program z jednej strony umożliwia odstąpienie od zatrudnienia kierownika budowy, z drugiej zaś nie zwalnia z odpowiedzialności za wady konstruktorskie. Kto wówczas za nie odpowiada? Inwestor, czyli właściciel. Musi on samodzielnie realizować budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, m.in. warunkami technicznymi obowiązującymi na podstawia rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych.
Jak zgłosić budowę Domu bez formalności?
Inwestor musi złożyć dokumenty do starosty lub prezydenta miasta. Ma do wyboru trzy możliwości:
- Złożenie osobiste.
- Wysyłka pocztą.
- Wypełnienie zgłoszenia on-line na stronie: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. poz. 1986).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat