Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta

Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta / Fotolia
Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.

Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta – rola Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik podejmuje działania na rzecz pacjenta na jego wniosek lub z urzędu. Podmioty lecznicze coraz częściej decydują się na ugodowe rozwiązywanie sporów, gdyż nie chcą toczyć kosztownych procesów. Taka pomoc jest udzielana zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowany sam nie jest w stanie skutecznie dochodzić swoich roszczeń albo gdy dana sprawa może być szczególnie ważna dla kształtowania się orzecznictwa sądów.

Odszkodowanie na rzecz pacjenta za brak odpowiedniej opieki okołoporodowej

Spośród zakończonych w ten sposób spraw na szczególną uwagę zasługuje roszczenie wobec szpitala, którego personel nie dochował standardów opieki okołoporodowej. Mimo że w trakcie porodu dochodziło do spadków tętna u dziecka do poziomu świadczącego o poważnym stanie niedotlenienia, personel medyczny nie podjął działań zmierzających do przyspieszenia porodu. Dziecko urodziło się w ciężkim stanie, bez oddechu. Reanimacja przywróciła funkcje życiowe, jednak niedotlenienie mózgu spowodowało poważną niepełnosprawność dziecka. Podmiot leczniczy zgodził się na zapłatę wysokiego zadośćuczynienia oraz wypłatę comiesięcznej renty.

Odszkodowanie za śmierć dziecka w wyniku opóźnienia cesarskiego cięcia

Kolejna zakończona sprawa również dotyczyła porodu i zwlekania z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia. Noworodek w stanie ciężkim został wydobyty z zielonych wód płodowych. Mimo przewiezienia do specjalistycznego ośrodka, po tygodniu zmarł. Ubezpieczyciel szpitala nie uznał roszczenia zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta, w związku z czym Rzecznik Praw Pacjenta wstąpił do procesu cywilnego na prawach prokuratora. W wyniku podjętych negocjacji rodzice dziecka otrzymali wysokie zadośćuczynienie za krzywdę i stratę, której doznali.

Odszkodowanie za błędne podanie preparatu

Ugodę zwarto również w sprawie dotyczącej podania dziecku niewłaściwej szczepionki. Na skutek niezachowania należytej staranności przez personel medyczny przychodni podana została inna szczepionka niż wybrana przez rodziców i do której zakwalifikował dziecko lekarz. Zaniedbanie to naraziło dziecko na podwyższone ryzyko działań niepożądanych oraz nieosiągnięcie właściwego poziomu odporności. W odpowiedzi na wystosowane przez Rzecznika wezwanie do zapłaty podmiot leczniczy zapłacił rzecz małoletniego pacjenta satysfakcjonujące zadośćuczynienie. Sprawa została zatem zakończona bez udziału sądu.

Rzecznik Praw Pacjenta
rozwiń więcej
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...