Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
REKLAMA
REKLAMA
Dokumenty publiczne - jakie zmiany?
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o dokumentach publicznych, który przewiduje zniesienie obowiązku wytwarzania większości dokumentów przez notariuszy i sądy na specjalnych blankietach.
REKLAMA
Za uchwaleniem noweli głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 10 posłów Konfederacji.
Prace nad projektem tej nowelizacji zainicjowało Ministerstwo Sprawiedliwości, a zmiany posłom prezentował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
REKLAMA
Nowela wyłączy dokumenty sądowe i notarialne spod formalności związanych ze sporządzaniem dokumentów i stosowaniem odpowiednich wzorów. Oznacza to, że większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach. Chodzi m.in. o tytuły wykonawcze wydawane w sądach i odpisy prawomocnych orzeczeń.
Nowe przepisy obejmą też dokumenty wydawane na podstawie ustawy o broni i amunicji, a także książeczkę żeglarską. W noweli przewidziano trzyletni okres przejściowy ważności dotychczas wydawanych dokumentów, o których mowa w ustawie o broni. Z kolei okres przejściowy dotyczący książeczki żeglarskiej będzie obowiązywał do momentu wykorzystania obecnego nakładu blankietów, nie później jednak, niż do końca czerwca 2024 r.
Cyfryzacja w sądach
Według autorów projektu tej regulacji coraz większa cyfryzacja w sądach pozwala na skuteczną weryfikację prawdziwości dokumentów w odpowiednich rejestrach oraz umożliwia zabezpieczenie ich przed fałszerstwem na poziomie elektronicznym.
Przepisy mają wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Nowela trafi teraz do Senatu.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ ok/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat