Jak złożyć deklarację o źródłach ciepła?
REKLAMA
REKLAMA
Czy deklaracja dotycząca źródeł ciepła jest obowiązkowa?
Obligatoryjnie deklarację muszą złożyć właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajdują się źródła ogrzewania o mocy do 1 MW. W przypadku budynków mieszkalnych nie ma znaczenia, czy ktoś w nim aktualnie mieszka, czy nie. Jeśli posiada przynajmniej jedno źródło ciepła, wówczas na właścicielu spoczywa obowiązek jego zgłoszenia.
REKLAMA
Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do CEEB?
- kocioł grzewczy - gazowy, bojler, podgrzewacz gazowy lub przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- kuchnia węglowa
- piec kaflowy,
- wszystkie urządzenia grzewcze na węgiel, drewno, bądź pellet
- kominek,
- koza,
- kolektor słoneczny do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania,
- ogrzewanie elektryczne w tym bojler elektryczny.
- kolektor słoneczny do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania
- pompę ciepła
Jakich budynków dotyczy obowiązek złożenia formularza do CEEB?
Konieczność przedłożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw dotyczy:
- Budynków jednorodzinnych, czyli domów.
- Budynków wielorodzinnych, tj. bloków mieszkalnych.
- Budynków niemieszkalnych, takich jak garaż, szklarnia, altana, biuro, lokal handlowo-usługowy.
Kto składa deklarację dla bloku mieszkalnego?
W przypadku budynków wielorodzinnych, kolokwialnie zwanych blokami, to jego zarządca ma obowiązek przekazania deklaracji z informacją w jaki sposób cały budynek jest ogrzewany. Właściciele pojedynczych mieszkań nie muszą tego robić jeśli budynek posiada wspólnotę, bądź zarząd. Natomiast jeśli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. kominek, wtedy właściciel składa deklarację samodzielnie.
Jeśli budynek wielorodzinny posiada jednego właściciela, wówczas to na nim spoczywa powinność przekazania deklaracji dotyczącej źródeł ciepła.
Dwóch współwłaścicieli budynku a deklaracja dotycząca źródeł ciepła – czy każdy musi ją złożyć?
Zgodnie z przepisami prawa wystarczy, że jeden z współwłaścicieli wywiąże się z tego obowiązku. Bowiem deklaracja dotyczy każdego budynku, a nie każdego właściciela. Nie będzie jednak błędem kiedy każdy z nich wypełni odrębne formularze. Dane zostaną odpowiednio połączone w bazie CEEB.
W przypadku, gdy w budynku pod tym samym adresem mieszkają dwie rodziny i każda z nich ma własne źródło ciepła, wówczas każdy z właścicieli musi złożyć odrębną deklarację.
Czy dla garażu w budynku trzeba złożyć deklarację?
Jeśli garaż posiada odrębne źródło ciepło, wówczas należy złożyć dla niego odrębną deklarację do CEEB. W przypadku, gdy jest on elementem budynku jedno, czy-wielorodzinnego, który jest ogrzewany tym samym źródłem ogrzewania, wówczas nie trzeba wypełniać osobnego formularza.
Jaki wybrać formularz w celu zgłoszenia źródła ciepła w domku letniskowym?
Domek letniskowy traktowany jest jako pozostałe budynki/ lokale niemieszkalne gdzie indziej niewymienione, dlatego jego właściciel składa Formularz B.
Czy najemca również ma obowiązek składania deklaracji dotyczącej źródeł ciepła?
Najemca, niezależnie od rodzaju nieruchomości, nie ma obowiązku doręczenia tego dokumentu. Obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach budynków.
Którą wybrać deklarację?
Ustawodawca wprowadził 2 rodzaje deklaracji:
- Formularz A - dotyczy budynków i lokali mieszkalnych,
- Formularz B – dla budynków i lokali niemieszkalnych.
Deklaracje dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do pobrania:
Jak złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła w budynkach?
Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
- W formie elektronicznej pod adresem https://ceeb.gov.pl/
- W formie papierowej
- wypełnioną i podpisaną można przekazać osobiście w urzędzie gminy, na terenie której leży nieruchomości,
- bądź przesłać ją pocztą.
Kiedy kończy się termin na złożenie deklaracji do CEEB?
Termin na złożenie deklaracji upływa z dniem 30 czerwca 2022 roku. Dotyczy on właścicieli nieruchomości, którzy uruchomili źródła ciepła lub spalania paliw w budynku przed dniem 1 lipca 2021 roku. Natomiast osoby, które zrobiły to po 1 lipca 2021 roku na zgłoszenie mają tylko 14 dni.
Złożenie deklaracji po 30 czerwca – konsekwencje
Osoba, która przekaże wypełniony arkusz po ustawowym terminie będzie podlegała karze grzywny, zgodnej z kodeksem wykroczeń. Jednak możemy jej uniknąć wysyłając deklarację w możliwie najszybszym terminie wraz z czynnym żalem. Ale należy to zrobić przed otrzymaniem oficjalnego wezwania do jej złożenia.
Po co deklaracja dotycząca źródeł ciepła?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) powstała w celu stworzenia bazy z informacjami w jaki sposób Polacy ogrzewają nieruchomości. Ten zbiór danych ma pomóc w dostosowaniu strategii do walki ze smogiem w kraju.
CEEB ma również zawierać informację o wszystkich dostępnych programach finansowania wymiany pieców.
Gdzie sprawdzić, czy właściciel danego budynku złożył deklarację dotyczącą źródeł ciepła?
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stworzył stronę na której każdy obywatel posiadający dostęp do Internetu może sprawdzić, czy dla budynku pod danym adresem została złożona deklaracja.
Osoby składające deklarację w formie papierowej mogą tu zweryfikować, czy ich formularz został wprowadzony do bazy CEEB.
Adres do sprawdzenia deklaracji w CEEB: https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify
Deklaracja dotycząca źródła ciepła i spalania paliw – co to jest?
Deklaracja ta jest formularzem, poprzez który należy zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków źródło ogrzewania każdego budynku, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554), uwzględniająca zmiany ujednolicone mocą Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 stycznia 2022 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej emisyjności budynków.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA