Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt ustawy o aktywności zawodowej
- Jakie instrumenty przewidziano dla rodzin i kobiet powracających na rynek pracy?
- Ważne zmiany dla osób bezrobotnych
- Wyższe stypendium stażysty
Projekt ustawy o aktywności zawodowej
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o aktywności zawodowej (UD399). Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na IV kwartał 2022 r.
REKLAMA
„Dotychczasowy system funkcjonowania urzędów pracy i aktywizacji bezrobotnych nie odpowiada w pełni na potrzeby rynku pracy” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Najważniejsze zmiany dotyczą:
- wprowadzenia ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia;
- ułatwień dla rodzin i kobiet powracających na rynek pracy:
- powiązania bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
- aktywizacji osób biernych zawodowo;
- podwyżki stypendium stażowego i rezygnacji z niektórych instrumentów wsparcia
- zmniejszenia obciążeń przy składaniu ofert pracy;
- działań Ochotniczych Hufców Pracy (OHP).
Jakie instrumenty przewidziano dla rodzin i kobiet powracających na rynek pracy?
REKLAMA
Nowe przepisy mają zachęcać do podejmowania pracy przez rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi w takim wymiarze, który będzie umożliwiał pogodzenie tych ról. Jako przykład podano pracę na pół etatu za wynagrodzenie równe wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak wskazano w wykazie „praca na pół etatu będzie podstawą do ubiegania się o prawo do zasiłku w wysokości połowy tego zasiłku”.
Ponadto pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy określonych w projektowanej ustawie mają mieć m.in. bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny.
Ważne zmiany dla osób bezrobotnych
Projekt zakłada oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego.
Jednocześnie zostanie wprowadzone rozwiązanie polegające na dokonywaniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma to umożliwić uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. ZUS będzie udostępniał wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Ma też odpowiadać za jego weryfikację w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS, a także tych, do których ma prawny dostęp.
Wyższe stypendium stażysty
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę na zbyt niskie stypendium oferowane stażystom. Projekt zakłada podniesienie stypendium stażowego do wysokości 140% zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto skrócony ma zostać czasu odbywania stażu przez bezrobotnego „(minimalny i maksymalny okres odbywania stażu – 3 i 6 miesięcy) wraz z rezygnacją z różnicowania długości stażu w zależności od wieku”.
Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat